
Izvor: Blic, 01.Jun.2008, 14:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dodik: Hrvatska da povuče tužbu protiv Srbije
Predsednik vlade Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da bi bilo najbolje da Hrvatska povuče tužbu protiv Srbije za genocid i da se odnosi dve zemlje razvijaju na drugim osnovama.
Na pitanje zagrebačkog "Jutarnjeg lista" da prokomentiriše izjavu srpskog ministra vanjskih poslova Vuka Jeremića, koji je na sastanku zemalja članica Jadransko-jonske inicijative u Zagrebu rekao da je u vojnoj akciji Oluja 1995. godine sprovedeno etničko čišćenje Srba, on je >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << kazao da ostaje činjenica da u Hrvatskoj nedostaje nekoliko stotina hiljada Srba.
"Tužba koju je Hrvatska pokrenula protiv Srbije za genocid nekorektna je i nepoštena. Ta bi tužba trebalo da, pre svega, pokrije nekoliko stotina hiljada proteranih Srba, a to nisu činile nevladine organizacije nego vlast. Bilo bi najbolje da Hrvatska povuče tužbu, da se odnosi razvijaju na drugim osnovama", rekao je Dodik.
Premijer RS je u subotu učestvovao na skupštini Srpskog narodnog veća (SNV) u Zagrebu gde je ponovno pozvao Srbe iz Hrvatske da se za pomoć u rešavanju problema, posebno oko imovine, obrate RS.
"Želimo da pomognemo mnogima koji imaju problema da vrate imovinu u Hrvatskoj koju su tokom rata menjali za imovinu u RS-u. Kod nas sudovi vraćaju tu imovinu predratnim korisnicima, a u Hrvatskoj oni ne mogu ostvariti svoja prava", objasnio je Dodik.
Na pitanje novinara šta je mislio pod pojmom reciprociteta povratka imovine i ljudi, koji je takođe spomenuo na skupštini SNV-a, Dodik je kazao da smatra da, za razliku od RS, Hrvatska ima nedovoljno liberalne propise.
"Poseban su problem društveni stanovi koje Hrvatska nije adekvatno rešila kao što je učinjeno drugde u regionu. Problem su i 'tajni' popisi osumnjičenih za ratne zločine. Potrebno je provesti postupak amnestije. Generalizacija krivnje je neprihvatljiva", rekao je Dodik.
On je kazao i da je nedavno, zajedno s banjalučkim biskupom Franjom Komaricom, pozvao izbegle iz Hrvatske da se vrate u Republiku Srpsku, rekavši da te pozive stalno obnavlja, iako, kako je rekao, ima sve manje šanse da se oni koji se do sada nisu vratili odluče na to.
"Uslovi za povratak su vrlo dobri. Ne postoje nikakve zakonske i sigurnosne prepreke. Vratili smo 95 posto imovine predratnim korisnicima, uključujući i povrat društvenih stanova. Izjednačili smo stanarsko i vlasničko pravo", rekao je Dodik.
Mesić kritikuje Dodika
Hrvatski predsednik Stjepan Mesić izjavio da od Beograda očekuje da Srbima u BiH jasno kaže da im je glavni grad Sarajevo, i da tamo treba da kreiraju svoju politiku.
"Kad Beograd bude slao takve poruke, neće biti političkih iluzionista koji kažu, a to navodno tvrdi i Milorad Dodik, da je konstanta Republika Srpska, koje nije bilo do ovog rata i nastala je na etničkom čišćenju, a da Bosne i Hercegovine, koja je uvek postojala, može i biti i ne biti", rekao je Mesić.
Na pitanje novinara kakvu bi poruku poslao onima koji su na skupštini Srpskoga narodnog veća najviše aplaudirali premijeru RS Miloradu Dodiku i kosovskim Srbima, Mesić je odgovorio da mu smeta što Dodik uvek nastupa u ime RS.
"Dodik je došao, ali nigde se nije predstavio da dolazi iz BiH i mislim da to puno govori", istakao je Mesić.
Osvrnuvši se i na izjavu predsednika SNV-a Milorada Pupovca, koji je na istoj skupštini rekao da aktealna tužba Hrvatske protiv Srbije za genocid opterećuje odnose dve države i da predstavlja opterećenje i za Srbe u Hrvatskoj, Mesić je kazao da Međunarodni sud pravde treba da odluči da li je Hrvatska u pravu.