Izvor: B92, 04.Sep.2002, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Djindjic: Solana donosi sampanjac

Beograd -- Premijer Srbije Zoran Djindjic kaze da ne vidi nijedan problem koji bi mogao da spreci usaglasavanje teksta Ustavne povelje do petka, kada predstavnik Evropske unije Havijer Solana dolazi u Beograd. "Solanin dolazak ima smisla samo ako on dodje da potvrdi da smo napravili dogovor s kojim je Evropa saglasna. Ja sam se cuo s njim pre nekoliko dana, a on je rekao: 'Ja cu da dodjem tamo samo s flasom sampanjca koji cemo da otvorimo i popijemo. Necu da dodjem da ponovo raspravljamo'. >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Ja sam rekao da bi bila jako losa poruka i EU i nasim gradjanima da mi nismo u stanju da se dogovorimo kao zreli politicki cinioci ove zemlje, vec da nam treba dadilja sa strane, makar i bradata dadilja, koja ce sada da nam sredjuje nase odnose. Gledajuci ta resenja sa svih strana, ne vidim zasto bi neko u Crnoj Gori bio protiv toga, jer nista novog tu nije sadrzano od onoga o cemu smo se dogovorili. Nadam se da ce u sredu i u cetvrtak te stvari biti razjasnjene i da ce Solana stvarno doci da otvori tu svoju flasu sampanjca i nadam se da ce to biti neki dobar sampanjac", rekao je Djindjic.

Djindjic je naveo da se sreo i sa Solaninim savetnikom Stefanom Leneom, koji je imao 2 sugestije u vezi sa Ustavnom poveljom. "Jedna je da novac koji Srbija i Crna Gora daju saveznoj drzavi treba da funkcionise, treba da se zove budzet, jer to ime nije pomenuto u Ustavnoj povelji. Instrumenti, nacin sprovodjenja, nacin kontrole ostaje isti, ali se to zove budzet. Drugo je da bi ti izbori trebalo da budu direktni, posto ti poslanici, ako nisu izabrani na direktnim izborima, ako dodje do blokade rada Parlamenta, nije moguce njegovo raspustanje, jer bi se ti isti ponovo pojavili. Ali, mi smo i ranije znali da ce pitanje nacina izbora ostati na kraju kao jedino pitanje koje na neki nacin arbitrno treba da bude reseno", dodao je Djindic. "Ako nije moguc dogovor, produzicemo rok, pokusacemo da se dogovorimo ponovo, dok ne isteramo na cistac sta je prepreka za dogovor i ko je prepreka za dogovor", rekao je Djindjic.

S Leneom je razgovarao i savezni ministar za nacionalne manjine Rasim Ljajic. On je za Radio B92 izjavio da je iz tog susreta stekao utisak da je EU stalo da sto pre bude postignuto konacno resenje, bez obzira na to ko ga je predlozio. Jedna od tema razgovora bio je i odeljak Ustavne povelje koji se tice ljudskih i manjinskih prava, rekao je Ljajic. "Ja sam predlozio kompromisnu varijantu onoga sto nudi zvanicna Podgorica i onog sto je predlog delegacije iz Beograda, a to je da na nivou buduce zajednicke drzave budu definisani isti principi, standardi, zastita ljudskih prava, a da najveci deo nadleznosti ostane na nivou drzava-clanica", kaze Ljajic.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.