Izvor: S media, 08.Feb.2010, 11:19 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Djelić prvi sa Fileom
Potpredsednik Vlade Srbije za evropske integracije Božidar Djelić izjavio je da će glavna tema sastanka sa novim evropskim komesarom za proširenje Štefanom Fileom, u četvrtak, biti momenat kada bi prijava Srbije za kandidaturu za članstvo u EU mogla da bude stavljena na dnevni red Saveta ministara Unije.
"To je, pre svega, ingerencija Španije kao predsedavajuće EU, manje Evropske komisije, ali i komisija isto utiče", objasnio je Djelić u izjavi novinarima u hotelu "Kontinental".
>> Pročitaj celu vest na sajtu S media << />
Djelić je podsetio da je cilj Srbije dobijanje statusa kandidata krajem ove ili najkasnije početkom sledeće godine.
Prema njegovim rečima, ima "malo više od simbolike" u tome što je File odlučio da prvog radnog dana na mestu komesara prvo sretne delegaciju Srbije, od 20 zemalja koje "pokriva".
Djelić je najavio da će na sastanku biti reči i o pripremi "prvog velikog dogadjaja" u okviru Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju EU, a to je Odbor za praćenje Prelaznog trgovinskog sporazuma, koji je zakazan za 2. mart u Beogradu, gde će biti razmotreno sve što je Srbija uradila od početka jednostrane primene tog sporazuma početkom prošle godine.
On je najavio da će se razgovarati i o učešću Srbije u projektu Strategija za Dunav, kandidaturi naše zemlje da dobije sedište buduće transportne zajednice jugoistočne Evrope i sprovodjenju evropskog budžeta, gde će se srpska delegacija založiti da predvidjena sredstva iz EU budu mnogo brže povećana, nego što je sada predvidjeno.
Đelić prvi sa Fileom
Izvor: Večernje novosti, 07.Feb.2010, 21:55
Prvu posetu budućem komesaru za proširenje Štefanu Fileu učiniće, u četvrtak, delegacija Srbije, koju će predvoditi potpredsednik Vlade Božidar Đelić, u čijem je domenu portfelj evropskih integracija
Đelić: Sa Fileom o aplikaciji Srbije za članstvo u EU
Izvor: TV Avala, 08.Feb.2010
Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić izjavio je danas da će centralna tema ovonedeljnog sastanka sa novim komesarom za proširenje Evropske unije (EU) Štefanom Fileom biti kandidatura Srbije za članstvo u EU.
Đelić sa Fileom u Briselu o pokretanju aplikacije
Izvor: Danas, 08.Feb.2010
Glavna tema sastanka koji ćemo u četvrtak imati s novim evropskim komesarom za proširenje Štefanom Fileom biće uvršćenje srpskog zahteva za članstvo na dnevni red Saveta ministara EU - najavio je Božidar Đelić, potpredsednik Vlade Srbije za evropske integracije













