Izvor: Studio B, 26.Maj.2011, 21:25 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Djelić: Beli šengen za Srbiju siguran do kraja godine
Ovog leta neće biti nikakve opasnosti za beli šengen za građane Srbije, a prvi momenat kada bi zemlje EU mogle da primene klauzulu za njegovo privremeno ukidanje moglo bi da bude krajem godine
Ovog leta neće biti nikakve opasnosti za beli šengen za građane Srbije, a prvi momenat kada bi zemlje EU mogle da primene klauzulu za njegovo privremeno ukidanje moglo bi da bude krajem godine, izjavio je danas >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << potpredsednik Vlade Srbije za evropske integracije Božidar Đelić.
Đelić je podsetio da je Evropska komisija prošle nedelje usvojila predlog za uvođenje klauzule koja bi dala jednoj ili više članica šengenskog prostora mogućnost da privremeno ukinu beli šengen onim zemljama iz kojih dolazi za 50 odsto povećan broj ili zahteva za azil ili nelegalnih imigranata.
"Očekujemo da takva promena bude usvojena na samitu EU 24. juna, ona će posle toga ići u proceduru Evropskog parlamenta (EP) i može da bude usvojena do kraja godine. Drugim rečima, za letnje raspuste nema nikakvog rizika za naš beli šengen", rekao je Đelić posle sastanka sa izvestiocom EP za viznu liberalizaciju za zemlje zapadnog Balkana Tanjom Fajon.
Na osnovu te klauzule zemlje šengenskog prostora mogle bi da najpre na šest meseci suspenduju bezvizni režim za zemlju iz koje dolazi povećan broj lažnih azilanata i ako se ni u tom roku problem ne reši, suspenziju produže na devet meseci, rekao je Đelić.
"Ako ni tada problem ne bude rešen, onda bi ta zemlja bila skunuta sa bele šengen liste i nakon toga bi morala ponovo da prođe celu proceduru da bi se vratila na beli šengen", naveo je Đelić i dodao da je obavestio Fajonovu o merama koje je preduzela srpska vlada da bi sprečila odliv lažnih azilanata.
Đelić je rekao da će srpska policija pojačati kontrole na granicama i češće nego ranije tražiti od građana dokaze cilja putovanja, kontakata u zemlji koju posećuju, dokaze o socijalnom osiguranju, povratnu kartu i dovoljno novca za boravak. Navevši da broj lažnih imigranata sezonski raste, on je dodao da Srbija želi da spreči da se ponovi slučaj od prošlog leta, kada je naročito povećan broj njenih građana - lažnih azilanata u zemljama šengena.
Đelić je predložio da i zemlje šengenskog prostora podele sa Srbijom odgovornost za kontrolu građana koji dolaze na njihovu teritoriju.
On je ukazao da je bezvizni režim "najopipljiviji" deo srpskih evropskih dostignuća i dodao da "vlada neće dozvoliti da to dostignuće bude ugroženo".
Tanja Fajon je istakla da nije moguće tolerisati povećan broj građana Srbije koji traže azil, naročito u Belgiji, Luksemburgu, Švedskoj i Nemačkoj, i izrazila zadovoljstvo novim merama Vlade Srbije o kojima je izvestio Đelić.
"Vraćanje Srbije na crnu šengensku listu ne bi bilo dobro. Nadam se da nikada nećemo aktivirati suspenziju bezviznog režima Srbiji... Nadam se da će srpske vlasti učiniti sve da do toga ne dođe", ukazala je Fajonova. Ona je istakla da će sledeće nedelje biti predstavljen u Briselu prvi izveštaj Evropske komisije o tome šta se zbiva na granicama i koliko ljudi putuje.
"To će biti prvi tačni brojevi, jer smo do sada imali samo nezvanične informacije, i ja očekujem da će sledeće nedelje biti puno reči i u Briselu i u EP o tome koliko je uspešna bila Srbija, koliko građana traži azil, koliko njih putuje i gde ih ima najviše", navela je Tanja Fajon.