
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 08.Okt.2008, 01:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Diplomatski boj za Kosovo u UN
NJUJORK - Generalna skuština UN danas raspravlja i glasa o srpskom zahtevu da se Međunarodni sud pravde izjasni o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova. Oficijelni predstavnici Beograda su optimisti, jer je srpska inicijativa na probnom glasanju dobila podršku 120 država članica UN. I kosovski Albanci smatraju da srpski zahtev ima ozbiljne šanse. SAD i Velika Britanija su odlučno protiv ove inicijative. Velika Britanija je najavila i podnošenje amnadmana na tekst rezolucije >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << zahtevajući njegovu preformulaciju.
Predlog Beograda će, kako je najavljeno, predstaviti ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić, koji je, pred polazak u Njujork, bio optimista s obzirom na ozbiljnu diplomatsku ofanzivu srpskih zvaničnika i rezultat nedavnog probnog glasanja u Generalnoj skupštini.
Prema proceduri, predsedavajući Generalne skupštine Migel D'Esoto Brokman će posle Jeremićevog izlaganja pozvati prisutne da se, ukoliko žele, jave za reč.
Prema poslovniku o radu Generalne skupštine, Srbiji je potrebna prosta većina glasova, s tim da se računaju samo glasovi "za" i "protiv". Uzdržani glasovi se ne broje.
Uspeh srpske inicijative predstavljao bi najozbiljniji diplomatski uspeh Beograda od kada su SAD, Nemačka i Velika Britanija "proglasile" neuspeh pregovora o statusu Kosova, otvorivši vrata za jednostrano proglašenje nezavisnosti, koju je od 17. februara priznalo 47 država, uključujući Ameriku i 21 članicu EU.
Podrška srpskom zahtevu da se Međunarodni sud pravde izjasni o legalnosti nezavisnosti Kosova predstavljaće, istovremeno, ozbiljan udarac vladi Hašima Tačija, s obzirom da se Hiseni proteklih nedelja našao na meti ozbiljnih kritika kosovske opozicije i javnosti zbog "impotentne" diplomatske akcije, te "mršavih" proteklih šest meseci tokom kojih je nezavisnost Kosova priznalo svega 12 država.
Pozitivan ishod glasanja, smatraju zapadni diplomati, dodatno bi usporio proces priznavanja nezavisnosti Kosova, s obzirom da bi države koje se "lome" da povuku takav potez, najverovatnije, sačekale mišljenje Međunarodnog suda pravde.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...