Izvor: B92, 05.Nov.2008, 15:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dinkić: O platama u UO možda sutra
Beograd -- Ministar ekonomije Mlađan Dinkić očekuje da će Vlada Srbije sutra razmatrati predlog da se smanje plate u upravnim odborima javnih preduzeća.
"Treba da se smanje plate upravnih odbora na nivo prosečne plate u Srbiji, a eventualno predsednik upravnog odbora može da ima malo višu platu", ocenio je Dinkić, koji je i potpredsednik Vlade Srbije iz G17 plus. Ta stranka je predložila da se naknade predsednicima i članovima upravnih i nadzornih odbora javnih preduzeća >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ograniče na jednu prosečne platu u Srbiji.
Prema njegovim rečima, prilikom smanjivanja plata treba razmatrati svaki slučaj posebno i voditi računa o rezultatima preduzeća i o tome kolike su trenutne plate, jer nisu iste u svim preduzećima.
"Ako ćemo imati restriktivni budžet za narednu godinu, ako moramo da štedimo zbog finansijske krize, red je da javna preduzeća budu prva koja će osetiti posledice toga i ja verujem da će se to sutra naći na dnevnom redu", kazao je on i dodao da su plate u upravnim odborima preterano visoke.
Dinkić je kazao da je ubeđen da će predlog za smanjenje plata u upravnim odborima zadobiti podršku ministarstva ekonomije, koje on vodi, ali i podršku cele vlade.
Prema njegovim rečima, potrebno je razmotriti mogućnost da se smanje plate direktora javnih preduzeća i da se visina njihovih plata veže za poslovne rezultate preduzeća.
"Danas neki direktori javnih preduzeća imaju mnogostruko veće plate od predsednika države", kazao je Dinkić i dodao da to nije u redu osim ukoliko ostvaruju natprosečne rezultate pa dobijaju bonuse.
Predstavnici Demokratske stranke ove sedmice su ocenili da bi plate članova upravnih odbora javnih preduzeća trebalo svesti "na razumnu meru" i da to ne treba da bude politička funkcija.
Demokratska stranka Srbije ocenila je da je inicijativa za smanjenje plata članovima upravnih odbora javnih preduzeća "marketinški trik Vlade Srbije", čiji cilj je da se sakriju troškovi nastali rebalansom budžeta i visokom javnom potrošnjom.
Gradonačelnik predlaže smanjenje plata
Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas inicirao je, radi ušteda, smanjenje zarada gradskih čelnika i predložio redukovano korišćenje službenih automobila.
Smanjenjem zarada gradonačelnika Beograda, njegovog pomoćnika i zamenika i članova Gradske uprave za deset odsto gradska kasa će uštedeti godišnje više od 2,5 miliona dinara, kažu u Skupštini Beograda.
Takođe, ova incijativa trebalo bi da bude početak racionalnijeg ponašanja koje iziskuje ekonomska kriza.
Kako je rečeno agenciji Beta, gradonačelnik Beograda platu preko Narodne kancelarije predsednika Republike preusmerava u humanitarne svrhe, kao što je to činio dok je sam bio na čelu Kancelarije i na funkciji ministra.
Na pitanje od čega gradonačelnik živi s obzirom na to da ne prima platu, Beti je rečeno da je suvlasnik Muiltikoma, "vodeće kompanije za medijsko poslovanje na području bivše SFRJ".
Na pitanje da li su ti prihodi prijavljeni Republičkom odboru za rešavanje sukoba interesa, Betin sagovornik preneo je da su svi Đilasovi prihodi prijavljeni nadležnim službama.
Prema Zakonu o rešavanju sukoba interesa, funkcioner može da ostvaruje prihode od firme čiji je suvlasnik, ali mora da prenese upravljačka prava.

















