Izvor: Blic, 02.Okt.2002, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Deo DOS u 'levom centru'
Deo DOS u 'levom centru'
BEOGRAD - Predsednik Reformista Vojvodine Miodrag Isakov najavio je juče formiranje nove koalicije više stranaka DOS, koja bi predstavljala levi centar.
- U toj koaliciji bi, pored RV, bili DC, DA, Sandžačka demokratska partija i još neke stranke sa kojima još nije razgovarano - rekao je Isakov na konferenciji za novinare. Isakov je izjavio da je već usvojen tekst budućeg dogovora o formiranju te koalicije. Lider RV ocenio je da >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << je DOS 'odavno potrošen' i da je u okviru njega potrebno da se stranke profilišu na desni centar, gde vidi DSS, centar - gde je DS, i levi centar stranaka, čiji je blok najavio.
Lider Sandžačke demokratske partije Rasim Ljajić izjavio je juče za 'Blic' da će ta stranka odluku o ulasku u koaliciju s DA, DC i RV, kao i o pristupanju nekom od poslaničkih klubova doneti uoči prvog narednog zasedanja Skupštine Srbije. Ljajić je, međutim, negirao da je usvojen tekst budućeg dogovora o formiranju nove koalicije. On je naveo da postoji samo predlog sporazuma i da je prva stavka u njemu formiranje poslaničkog kluba te koalicije u Skupštini Srbije.
Komentarišući formiranje novog poslaničkog kluba u parlamentu 'DOS - reforme Srbije', koji je osnovan protekle nedelje, Ljajić je rekao da je Predsedništvo SDP odlučilo da prolongira odluku o pristupanju tom klubu do zasedanja republičkog parlamenta.
Da podsetimo, stranke članice DOS koje su podržale predsedničkog kandidata Miroljuba Labusa formirale su novi poslanički klub u Skupštini. Taj klub broji 154 poslanika, a u njemu su poslanici svih stranaka DOS, osim Nove Srbije, DC, DA i RV. Ove četiri stranke dale su podršku Vojislavu Koštunici. Ljajić je dodao da će do zasedanja parlamenta biti poznato kom klubu iz DOS će pristupiti poslanici SDP, navodeći da 'za sada ostaje status kvo'. On je ocenio da su stranke DOS formirale novi poslanički klub kako bi se 'manifestovalo da mini DOS funkcioniše i da DOS ima većinu u Skupštini Srbije'.
Govoreći o formiranju poslaničkog kluba 'DOS - reforme Srbije' Nebojša Čović, lider DA, istakao je da još ne zna da li su sve stranke potpisale formiranje tog kluba.
- To nas interesuje prvenstveno sa aspekta odnosa u koaliciji DAN. Pored toga naglašavam da DA ne očekuje izbacivanje iz parlamenta, a da nije baš najjasnije kako će DOS popuniti taj broj od 154 poslanika. To je moguće kršenjem Zakona o izboru narodnih poslanika, odnosno odlukom da se vrate i oni poslanici koji su ranije dali ostavke na mesta u Skupštini Srbije - rekao je Čović. Dragana Jovanović, portparol ND, izjavila je za 'Blic' da ova stranka smatra da poslanički klub 'DOS - reforma Srbije' nije konačno konstituisan.
- Mi to smatramo samo radnim dogovorom, jer, ne može se tako lako i tako brzo formirati novi poslanički klub. Mi ćemo videti koje sve opcije postoje i tek tada doneti konačnu odluku - rekla je Jovanović. Ona je dodala da je u ND stigla inicijativa Miodraga Isakova za formiranje nove koalicije i novog poslaničkog kluba i istakla da će i o tome ND naknadno doneti odluku.
Lejla Ruždić, potpredsednik DC, izjavila je za naš list da još nije doneta odluka o formiranju zajedničkog poslaničkog kluba stranaka koje se nalaze izvan novoformiranog kluba poslanika 'DOS - reforme Srbije'. Ona je rekla da će se sa odlukom sačekati do početka skupštinskog zasedanja. Ruždićeva je rekla da DC još nema stav o koaliciji sa RV, DA i SDP koju je najavio Miodrag Isakov.
I Socijaldemokratska partija najavila je juče mogućnost osnivanja sopstvenog poslaničkog kluba u Skupštini Srbije. - Mi smo u jednoj koaliciji i ona je DOS. Ako ta koalicija menja ime i svoje partnere, predsedništvo stranke mora da se o tome izjasni. Mislim da smo blizu odluke, barem je takvo većinsko raspoloženje, da formiramo poseban poslanički klub - rekao je kopredsednik SDP Slobodan Orlić. On je naveo da će SDP osnivanjem svog poslaničkog kluba moći da 'pokaže svoj odnos prema bitnim pitanjima' i da na taj način neće biti ni u novoformiranom poslaničkom klubu 'DOS - reforme Srbije', ali 'ni u nekoj drugoj koaliciji koju priprema možda druga strana'.
- To nije naš odnos prema Vladi Srbije, jer nećemo da ljubav prema Vladi dokazujemo tako što ćemo u parlamentu imati grupaciju koja će tu vladu podržavati - kazao je Orlić.
Ukoliko drugi krug predsedničkih izbora ne uspe, dodao je Orlić, SDP će u Skupštini Srbije zatražiti da se u Zakonu o izboru predsednika promeni odredba o neophodnom odzivu od 50 odsto da bi izbori bili uspešni.
Vladan Batić, lider DHSS, koja je ranije imala svoj poslanički klub u Skupštini, rekao je za 'Blic' da se slaže sa odlukom DOS da se formira novim klub. - Potrebno je pokazati kompaktnost i zajedništvo u borbi za reforme. To je iznad stranačkih interesa. Dogovoreno je da poslanici svih stranaka koje ulaze u novoformirani poslanički klub mogu da se prijave za diskusiju i tako iznose stavove svoje stranke o svim političkim pitanjima - rekao je Batić. N. Č. - N. M. J. - Lj. B. - S. K.















