Izvor: B92, 06.Apr.2009, 20:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Demnjanjuk će biti izručen

Vašington -- Američki imigracioni sudija ukinuo je odlaganje deportacije u Nemačku bivšeg naciste Džona Ivana Demjanjuka, optuženog za ratne zločine.

Iako odluka stupa na snagu u sredu, sudija je odlučio da advokati 89-godišnjeg bivšeg mehaničara mogu da podnesu žalbu drugom imigracionom sudu, što bi moglo da dovede do novog odlaganja izručenja Demjanjuka.

Demnjanjukovi advokati su prošle nedelje zatražili odlaganje, navodeći da zbog lošeg zdravstvenog >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << stanja možda ne bi mogao da izdrži put i zatražili da se njegov slučaj ponovo otvori, tvrdeći da bi izručenje predstavljalo mučenje i okrutno, nehumano i degradirajuće postupanje ili kažnjavanje.

Isti sudija u Arlingtonu u Virdžiniji koji je danas ukinuo odlaganje izručenja, u petak je odobrio odlaganje, dva dana pre nego što je Demjanjuk trebalo da bude prebačen u Nemačku.

Demnjanjuk, koji je poreklom Ukrajinac, negirao je da je učestvovao u holokaustu. On je naveo da je regrutovan u sovjetsku vojsku 1941, a da ga je sledeće godine zarobila Nemačka i da je bio ratni zarobljenik do 1944. godine.

Demjanjuk se tereti da je u koncentracionom logoru Sobibor, u današnjoj Poljskoj, od 27. marta 1943. do kraja septembra 1943. učestvovao u ubistvu najmanje 29.000 Jevreja.

Već je bio izručen Izraelu 1986. gde ga je sud osudio na smrt, pošto je petoro bivših logoraša iz koncentracionog logora Treblinka u njemu prepoznalo čuvara logora nazvanog "Ivan Grozni".

Ali pošto Demjanjukov identitet nije nedvosmisleno utvrđen, izraelski vrhovni sud mu je posle revizije 1993. ukinuo smrtnu presudu.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.