Izvor: B92, 19.Jun.2002, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Del Ponte: Nuzan dalji pritisak na Beograd

Brisel -- Glavni tuzilac Haskog Tribunala Karla del Ponte je u sredu, u Evropskom parlamentu u Briselu, zatrazila od Evropske unije i medjunarodne zajednice da nastave "sve politicke i ekonomske pritiske" na vlasti u Beogradu da bi ih privolela na punu saradnju s medjunarodnim sudom u Hagu. To se, dodala je, prvenstveno odnosi na hapsenje Veselina Sljivancanina, Miroslava Radica, Vinka Pandurovica i drugih optuzenih za ratne zlocine koji su u bekstvu, pristup haskih istrazitelja drzavnim >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << arhivama i mogucnost da ispituju sve svedoke. Karla del Ponte je naznacila da pritisci na Beograd moraju biti nastavljeni, ali da su Evropska unija i medjunarodna zajednica ti koji treba da utvrde na koji nacin.

Time je odgovorila i na opasku poslanika u Spoljnopolitickom odboru Evropskog parlamenta da, "iako ispravno", uslovljavanje pomoci Beogradu izrucenjem optuzenih Hagu, izaziva nedoumice i "gorcinu" kod srpskog stanovnistva. Karla del Ponte je ponovo iznela tvrdnju da se bivsi vojni zapovednik bosanskih Srba Ratko Mladic nalazi u Srbiji, rekavsi da "mi to tacno znamo, a on nije uhapsen". Karla del Ponte je, takodje, procenila da bi se sudjenje bivsem predsedniku SRJ Slobodanu Milosevicu, moglo okoncati kroz dve i po do tri godine.

Ona je dodala da se vode i 23 istrage protiv Albanaca, "na temelju osnovanih sumnji za pocinjene zlocine" na Kosovu, rekavsi da se "nada da ce do kraja ove godine podici i nekoliko optuznica". Karla del Ponte je navela da ce Haski sud do 2004. okoncati istrage, uz opasku da se ne moze znati koliko ce biti od 105 optuzenih biti osudjeno.

Tuzilac Haskog suda je optuzila srpske vlasti da "izbegavaju" da dozvole istragu o masovnim grobnicama u Srbiji, "odakle bi trebalo ekshumirati 600 leseva". To se, smatra ona, "izgleda smisljeno cini da bi se 'pokrili' visoki zvanicnici MUP-a" i "zastitili pripadnici MUP-a i specijalne policije koji su pocinili zlocine prilikom sukoba na Kosovu". Ona je izjavila i da uopste ne napreduje ni istraga o lesevima otkrivenim u kamionima-hladnjacama, rekavsi da su "visoki policijski zvanicnici koji su, kako izgleda, u to bili upleteni, i dalje su na duznostila u srpskoj vladi".

Karla del Ponte je, takodje, naznacila da se na Kosovu smatra "nestalim" 1.300 Srba i navela da je utvrdjeno da se u jednom jezeru na Kosovu nalazi "na stotine leseva" za koje se veruje da su kosovski Srbi. Ona je, medjutim, zelela da naglasi da "nema nikakvih dokaza o postojanju tajnih logora na Kosovu ili u Albaniji", gde bi mogli biti zatoceni "nestali" Srbi, iako takve sumnje imaju njihove rodbine. Karla del Ponte je posebno ukazala da "bez potpune saradnje, bez ikakvih ograda", SR Jugoslavije sa Haskim sudom, "a narocito kad je u pitanju brzog hapsenja optuzenih za ratne zlocine, nasom strategijom utvrdjeni rokovi nece moci da budu ostvareni".

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.