Izvor: B92, 19.Jul.2007, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Danas bez konsultacija o rezoluciji

Beograd -- U Skupštini Srbije danas neće biti konsultacija sa predstavnicima opozicionih stranaka o novoj rezoluciji o Kosovu.

Šef poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić izjavio je da u Skupštini Srbije nije bilo konsultacija predstavnika Vlade Srbije sa poslaničkim grupama o rezoluciji o Kosovu, koja bi trebalo da bude usvojena na sednici Skupštine 24. jula.

On je rekao da SPS čeka da vidi konačan predlog rezolucije koji će biti pripremljen >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << za sednicu Skupštine i da će ta stranka u osnovi podržati rezoluciju nezavisno od mogućih izmena prvobitno predloženog teksta.

Inače, stranačke konsultacije u ime Vladine koalicije vodi Slobodan Samardžić, ministar za Kosovo i Metohiju.

Lider LDP-a Čedomir Jovanović kaže da će ta stranka, pored konsultacija, tražiti raspravu u Skupštini jer politički kurs definisan u rezoluciji ugrožava sudbinu ne samo Srba na Kosovu, nego i u celoj Srbiji.

On tvrdi da nova rezolucija nije u skladu sa realnom situacijom i da je konfliktna. "Ova rezolucija je sama po sebi mnogo više politička manipulacija koja iritira deo međunarodne zajednice", kaže Jovanović.

"Mi želimo da razgovaramo i sa ministrom i sa Vladom, kako bi ministru Samardžiću, Vladi, državnom vrhu, objasnili kakve su posledice politike na kojoj u ovom trenutku insistiraju. Mi nećemo pristati na to slepo jedinstvo", rekao je on.

Primedbe na tekst rezolucije ima i SPS. Ivica Dačić kaže da će socijalisti ipak glasati za rezoluciju, pošto je to, kako je rekao, način da Srbija pokaže jedinstven stav po pitanju Kosova.

"Mi smo tražili da se u rezoluciji jače podcrta potreba poštovanja postojeće Rezolucije 1244 i nadam se da će ovaj predloženi tekst biti prihvaćen velikom većinom glasova. Nalazimo se pred završnim činom i u skladu sa tim ova rezolucija praktično daje odgovor na tu novu situaciju", rekao je Dačić.

"Ona na neki način predviđa i mere koje država Srbija treba da preduzme u cilju odbrane državnih i nacionalnih interesa ukoliko bi došlo do procesa jednostranog priznavanja nezavinosti Kosova i Metohije", kaže on.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.