Dadario: Misija KFOR-a ostaje još neko vreme

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 01.Mar.2019, 11:12   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dadario: Misija KFOR-a ostaje još neko vreme

Komandant KFOR-a general- major Lorenco Dadario je izjavio sinoć da je KFOR spreman za bilo kakav scenario kada je u pitanju konačan dogovor Prištine i Beograda i da je bezbednosna situacija na Kosovu zadovoljavajuća.

Dadario je, u jednoj emisiji na RTK2, rekao da je važno da rešenje dijaloga Beograda i Prištine zadovoljava obe strane.

Kada je reč o bezbednosti na Kosovu, ona je, prema njegovoj proceni, generalno dobra, ali ga, kako kaže, posebno zabrinjava percepcija, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << koja, kako ocenjuje, ne pomaže oštrim izjavama ili provokacijama.

Na pitanje kakva je po njegovom mišljenju situacija na severu Kosova, gde je pre nešto više od godinu dana ubijen lider Srba Oliver Ivanović, Dadario odgovara da je sever "stvarno područje koje je verovatno više talac ove situacije".

Kaže i da je odluka o transformaciji Kosovskih bezbednosnih snaga u vojsku Kosova doneta na način i u takvo vreme za koje bi NATO želeo da bude drugačije.

"U ovom trenutku naše nacije u Severnoatlantskom savetu razmatraju kakav će biti odnos NATO-a sa KBS-om", izjavio je on.

Dodaje i da je KFOR odgovoran za Rezoluciju1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija za bezbednost u ovoj oblasti, i da će to i dalje biti njegova misija.

"Mi sarađujemo sa KBS-om, jer je važno da svi znamo gde nam je mesto, ali mi, KFOR, ne obučavamo kadrove i ne opremamo KBS", naglasio je on.

Na pitanje da li očekuje da će KBS poštovati dogovor da bez dozvole KFOR-a ne sme na sever Kosova, Dadario je rekao da očekuje da će ovo trajati, "ali u svakom slučaju mogu vas uveriti da ćemo uvek omogućavati sigurno okruženje na Kosovu".

Naveo je i da je u ovom trenutku u sastavu KFOR-a oko 3.600 vojnika iz 28 zemalja, ne samo iz NATO-a, već i iz drugih zemalja koje žele da budu deo tih snaga, ali i da postoje rezerve.

"Očekujem da će se misija KFOR-a nastaviti još neko vreme", izjavio je on.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.