Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 02.Dec.2009, 12:05 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dačić i Beson obišli Spomenik zahvalnosti Francuskoj
BEOGRAD - Zamenik premijera i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić i ministar za migracije Francuske Erik Beson danas su obišli Spomenik zahvalnosti Francuskoj na Kalemegdanu.
Dačić se zahvalio francuskom kolegi što je glasao za viznu liberalizaciju za građane Srbije, a čestitao mu je i na plasmanu francuske reprezentacije na Svetsko prvenstvo.
On je Besonu poklonio dres srpske fudbalske reprezentacije sa njegovim imenom i brojem 58 - godinom rođenja francuskog >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << kolege (1958).
"Pošto smo zajedno gledali utakmicu Francuska - Irska čestitam mu na plasmanu na svetsko prvenstvo", rekao je Dačić. Beson je zahvalio srpskom kolegi na poklonu, dodajući da zna da je Dačić veliki poznavalac fudbala.
On je dodao da je već dobijao na pokon dresove, ali nikada sa upisanom godinom rođenja, izrazivši zadovoljstvo zbog toga. Beson je obećao Dačiću da će mu, kada dođe u Francusku, pokloniti dres nekog od francuskih fudbalskih reprezentativaca - Tijeri Anrija ili nekog drugog.
Dačić i Beson obišli su Kalemegdansku tvrđavu, a srpski ministar je francuskog kolegu upoznao sa značajem tog kulturno-istorijskog mesta. Spomenik zahvalnosti Francuskoj podignut je 11. novembra 1930. godine u znak prijateljstva, uzajamne pomoći i saradnje Srbije i Francuske tokom Prvog svetskog rata.
Spomenik, rad vajara Ivana Meštrovića, podignut je dobrovoljnim prilozima Društva prijatelja Francuske i Društva nekadasnjih đaka francuskih skola.
Monumentalnost još više ističe geometrijski resenog partera, a bronzana skulptura žene sa mačem simbolizuje Francusku koja juriša u pomoć Srbiji.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
Dačić i Beson obišli Spomenik zahvalnosti
Izvor: RTS, 02.Dec.2009
Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić i francuski ministar za migracije Erik Beson obišli su Spomenik zahvalnosti Francuskoj na Kalemegdanu. Dačić je Besonu zahvalio na prijateljstvu i podršci Francuske i u znak prijateljstva dva naroda poklonio mu dres srpske fudbalske reprezentacije...Zamenik...

















