Izvor: Politika, 24.Sep.2010, 23:08 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dačić: Život običnih ljudi povezan sa statusom Kosova
Aleksandar Vučić: Treba da počnemo da razgovaramo, pa ćemo videti da li je put kojim su pregovorili krenuli dobar ili nije
O tome da Beograd i Priština moraju da razgovaraju, među najznačajnijim političkim strankama u Srbiji nema nesuglasica, ali deo opozicije ima ozbiljnih rezervi prema planu vođenja tog dijaloga koji je prekjuče izneo predsednik Srbije Boris Tadić. On je, nakon dogovora sa visokom predstavnicom >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton, rekao da razgovori treba da počnu od tema oko kojih lako može da se postigne saglasnost, kako bi ti razgovori brzo dali rezultate.
Dragoljub Mićunović, predsednik Političkog saveta Demokratske stranke, kaže da je stvar metodologije o čemu će se prvo razgovarati. „Ako se žele uspešni razgovori počinjete sa nečim lakšim, to je metodologija koja se može naći u udžbenicima. Tako ima izgleda da ćemo se dogovoriti, a valjda to želimo”, kaže on.
„Tadić je pre dva dana rekao da nije vreme za razgovore, sad je odjednom shvatio da jeste. Stalno nam je pričao da prvo treba da se razgovara o statusu Kosova, sad kaže da treba da se razgovara o svemu pre nego o statusu. Mislim da je najbolje da ne priča ništa, nego da pusti Ketrin Ešton da nam kaže o čemu ćemo da razgovaramo”, kaže zamenik predsednika Srpske napredne stranke Aleksandar Vučić. On dodaje da treba da počnemo da razgovaramo, pa ćemo videti da li je put kojim su pregovorili krenuli dobar ili nije.
Predsednik Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić kaže da je Beograd spreman na razgovore sa Prištinom o svim otvorenim pitanjima, ali dodaje i da je rešavanje svakog konkretnog problema važnog za život građana na neki način u vezi sa statusom Kosova. „Sve što se tiče života građana na Kosovu ima veze sa pitanjem statusa, jer kad razgovarate o tome kako se prelazi administrativna linija, o platama, zdravstvenim uslugama, struji, telekomunikacijama, svuda je u osnovi pitanje statusa”, rekao je Dačić, a prenosi Beta.
Po mišljenju Željka Ivanjija, poslanika G 17 plus, treba početi od statusa već od životnih pitanja. „Nije najvažnija teritorija. To je bio i stav Saveta Evrope, jer su ljudska prava grubo devastirana na Kosovu i Metohiji. Umesto o statusu prvo treba razgovarati o ekonomiji, ljudskim pravima, zaštiti manastira… Treba razgovarati, to je pravi put. Kada se reše životna pitanja treba ići dalje. Mora se naći kompromis.”
Petar Petković, portparol Demokratske stranke Srbije, kaže da je vlast otpočela proces dobrosusedskih odnosa sa Kosovom. „Kada se kreće od tehničkih pitanja, znači da će se na tome i završiti. Treba početi od statusa, a onda ćemo se lako dogovoriti oko struje i vode, jer ako se ne dogovorimo oko statusa onda i struja i voda postaju statusna pitanja. Potreba da se pregovori ubrzaju predlaže se da bi se dobila kandidatura za EU koja ništa ne znači, ako znamo koliko čekaju Turska i Makedonija.
----------------------------------------------
Halimi: Želimo da učestvujemo u dijalogu
Predsednik Partije za demokratsko delovanje Riza Halimi rekao je juče da je ta stranka koja okuplja Albance s juga Srbije zainteresovana za „aktivno učešće” u dijalogu Beograda i Prištine. „PDD vidi veliki interes u obnavljanju dijaloga Beograda i Prištine jer postoji mnogo ozbiljnih životnih problema za Albance iz Bujanovca i Preševa, koji se deset godina ne rešavaju jer nema tog dijaloga”, izjavio je Halimi za agenciju Beta.
I. Anojčić
G. Novaković
objavljeno: 25/09/2010
Pogledaj vesti o: Boris Tadić