
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 04.Jun.2019, 15:48 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dačić: Potezi Prištine prete da destabilizuju region
Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izjavio je danas da je Srbija pruža punu podršku Slovačkoj u njenom predsedavanju OEBS-u, zahvalio toj zemlji na razumevanju koje, kako kaže, ima u odnosu na sve probleme i poručio da je Srbija spremna da doprinese stabilizaciji prilika i bezbednosti u regionu, koji je, iako mali, od ključne važnosti za stabilnost cele Evrope.
Dačić je, nakon sastanka sa ministrom spoljnih i evropskih poslova Slovačke i predsedavajućim OEBS-u >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << Miroslavom Lajčakom, istakao da je Lajčak danas u Beogradu razgovarao i sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, što je od ključne važnosti s obzirom na sve izazove, kao i sa drugim političkim funkcionerima.
Dačić je dodao da je OEBS organizacija koja je prisutna u mnogim sredinama, između ostalog, i na Kosovu i Metohiji, ali da je to prisustvo statusno neutralno.
"Imajući u vidu da je Lajčak posetio Albaniju, da će posetiti i druge zemlje, kao i Misiju OEBS-a na KiM, veoma je važno da razmenimo mišljenja i da on bude u toku sa situacijom i svim problemima i izazovima, kao i sa jednostranim aktima Prištine, koji prete da izazovu destabilizaciju celog regiona", podvukao je šef srpske diplomatije.
Dačić je zahvalio na razumevanju koje, kako je rekao, Slovačka ima u odnosu na sve probleme, te poručio da je Srbija spremna da pruži doprinos stabilizaciji prilika i ukupnoj bezbednosti u regionu, koji je, iako mali, od ključne važnosti za stabilnost cele Evrope.
Dačić je podsetio da je Srbija 2015. godine predsedavala OEBS-u i da zna koliko je teško rukovoditi radom organizacije koja obuhvata 57 zemalja, od Vankuvera do Vladivostoka, jer je o svakom stavu potreban konsenzus.
Zato smo izrazili punu spremnost Srbije da pruži podršku Slovačkoj, dodao je Dačić.
On je podvukao i da su Srbija i Slovačka dve prijateljske zemlje, dva prijateljska, bratska naroda, koje nemaju otvorenih pitanja, kao i da je Lajčak prijatelj Srbije.
Zahvalio je Slovačkoj na podršci evropskim integracijama Srbije, kao i na principijelnom stavu u vezi sa teritorijalnim integritetom i suverenitetom Srbije, odnosno po pitanju jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova.
Srbija je, podvukao je Dačić, zahvalna i spremna da sa slovačkom dalje unapređuje odnose kako bi se razvijala politička, ali i ekonomska saradnja.
„Često smatramo da se prijateljstvo podrazumeva i da ono ne treba da se neguje i pokazuje. Često više pažnje posvećujemo neprijateljima, nego prijateljima i zato ističem da je u Slovačka naš veliki prijatelj i imaćemo konstruktivan pristup", rekao je Dačić.
Lajčak: Srbija ostvarila veliki napredak u sprovođenju reformi
Lajčak je ocenio da je Srbija ostvarila veliki napredak u sprovođenju strateške reformske agende i kazao da Slovačka pruža snažnu podršku članstvu Beograda u EU.
Lajčak je, nakon razgovora sa Dačićem, istakao da je OEBS organizacija koja ne treba da se predstavlja u Srbiji, jer je dobro poznato da je Srbija bila uspešna predsedavajuća OEBS-u 2015.
Slovačka, kako je kazao, želi da iskoristi svoje predsedavanje OEBS-u u interesu država članica i građana od Vankuvera do Vladivostoka, a njeni glavni prioriteti su sprečavanje sukoba, izgradnja sigurne budućnosti i efikasan multilateralizam.
Ukazao je da obilazi sve države članice u kojima postoji misija OEBS na terenu, a ima ih trenutno 16.
„Počeo sam sa pet u „vrućim tačkama"- Ukrajina, Moldavija, Gruzija, Jermenija i Azerbejdžan, pa sam zatim poseti pet centralnoazijske države, a sada obilazim zemlje Zapadnog Balkana. U Srbiji i regionu pozicija OEBS je drugačija, jer države imaju jasnu evropsku perspektivu pa ključnu ulogu ima EU, a OEBS pomaže u ispunjavanju ciljeva na tom putu", objasnio je Lajčak.
Rekao je da postoji partnerstvo OEBS i Srbije 18 godina i da je tokom tih godina ova organizacija pomogla u postizanju važnih ciljeva vlade.
„OEBS ne nameće pravila i ne govori vladama šta treba da uradi, već deluje kao prijatelj koji pomaže", kazao je on.
Lajčak je kazao da, iako je ostvaren veliki napredak, uvek postoji prostor za dalji napredak, a OEBS je spreman da i dalje nastavi saradnju i napore u interesu ispunjavanja ciljeva vlade.
On je istakao da je u Beograd došao u dvojakoj funkciji, i da ne može da odvoji svoju funkciju ministra inostranih poslova Slovačke, dodajući da je došao u Beograd nekoliko dana od objavljivanja izveštaja o napretku, te da će za dve nedelje biti održan Savet EU na kojem treba da se donesu važne odluke vezane za evropsku integraciju.
Rekao je da su bilateralni odnosi dve zemlje bez otvorenih pitanja, pošto je jedno koje je postojalo, a datira još iz doba ČSSSR-a i SFRJ o dugu, rešeno.
Govoreći o Kosovu istakao je da je Slovačka podržava snažno kredibilni dijalog jer smatra da je to najbolji način da se rešavaju sporna pitanja.
Izazovi i pretnje ne poznaju granice, potrebna saradnja
Dačić je na otvaranju regionalnog skupa o upravljanju i reformi sektora bezbednosti u organizaciji OEBS-a poručio da duboko veruje da su zemlje Jugoistočne Evrope posvećene bliskoj regionalnoj saradnji u borbi protiv postojećih, kao i novih bezbednosnih pretnji.
Dačić je rekao da su aktuelni bezbednosni izazovi i pretnje nedeljivi, da ne poznaju granice i da niko samostalno sa njima ne može da se izbori.
"Pred nama je imperativ da osmislimo i realizujemo zajednički pristup, međusobnu koordinaciju u što uspešnijem suprotstavljanju svim bezbednosnim izazovima i pretnjama, koje predstavljaju opasnost za mir, stabilnost i napredak naših društava", rekao je Dačić.
Ministar je naveo da Srbija pridaje veliki značaj reformi sektora bezbednosti i postigla je, kaže, značajne rezultate.
On je naveo da je cilj reformi sektora bezbednosti u svakoj zemlji uspostavljanje i razvoj bezbednosnog sistema koji će omogućiti mir, stabilnost, prosperitet države i njenih građana i garantovati poštovanje ljudskih prava i vladavinu prava.
Dodao je da je dobro uređen sektor bezbednosti jedan od najvažnijih elemenata za dobro upravljanje društvom u celini, te istakao da je reforma sektora bezbednosti kontinuiran i zahtevan proces, koji uključuje angažovanje širokog spektra aktera jedne države.
Ta reforma ne obuhvata samo vladine administrativne, civilne i vojne organe, već zahteva angažovanje institucija koje kontrolišu rad bezbednosnih organa, poput parlamenta i njegovih odbora, a značajan doprinos daju i organizacije civilnog društva i predstavnici akademske zajednice, kao i mediji.
Navodeći da je ključni princip sprovođenja uspešnih i održivih reformi u jednoj zemlji vlasništvo nad tim procesom, Dačić je istakao značaj međunarodnih i regionalnih organizacija koje mogu da pomognu prilikom razrade nacionalinih strategija, izrade zakonodavstva, obuke kadrova.
„Uveren sam da OEBS treba da nastavi da igra važnu ulogu u oblikovanju dugoročno održivog bezbednosnog sektora u državama regiona, kroz podršku institucijama u reformskom procesu, vodeći računa o specifičnim potrebama svake države", rekao je Dačić.
On je istakao da je izgradnja efikasnih institucija i kapaciteta u bezbednosnom sektoru veoma važan doprinos zajedničkoj odgovornosti za izgradnju mira i stabilnosti na širim globalnim područjima i izgradnju post-konfliktnih društava.
U tom smislu, istakao je, učešće u multinacionalnim operacijama očuvanja mira i stabilnosti je značajan segment delovanja na međunarodnoj sceni, kojem Srbija pridaje izuzetnu pažnju učešćem u misijama i operacijama EU i UN širom sveta.
„Napori Srbije da svoje učešće prošire sa participiranjem i u civilnim misijama, kao što je Specijalna posmatračka misija OEBS u Ukrajini potvrđuju našu spremnost da delimo odgovornost i teret u izgradnji mira i stabilnosti, svuda gde je to potrebno, poštujući međunarodno pravo i priznate univerzalne standarde", istakao je Dačić.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...