Dačić: Međunarodno pravo i dijalog za rešavanje kriza

Izvor: Studio B, 26.Sep.2014, 20:57   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dačić: Međunarodno pravo i dijalog za rešavanje kriza

Ideja koja je negovana decenijama, kroz zajednički duh i akciju u okviru KEBS-a i OEBS, podrivena jr rastućim nepoverenjem umesto da dovede do očekivanog zajedničkog napora država učesnica za dogradnjom ostvarenog

Prvi potpredsednika Vlade i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izjavio je danas u sedištu UN nacija u Njujorku da se Srbija od početka ukrajinske krize zalagala za poštovanje međunarodnog prava utemeljenog na Povelji UN i dijalogu kao jedinom načinu mirnog >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << rešavanja kriza.

"Delimo ocenu da kriza u Ukrajini predstavlja veliki izazov za evropsku bezbednost i dovodi u pitanje sam koncept zasnovan na temeljnim političkim dokumentima kao što su Helsinški finalni dokument, Pariska povelja za novu Evropu iz 1990. godine i Istanbulska povelja za evropsku bezbednost iz 1999. godine", rekao je Dačić u govoru na Ministarskom sastanku na marginama 69. zasedanja Generalne skupštine UN "Ukrajinska kriza, OEBS i budućnost evropske bezbednosti".

Ideja koja je negovana decenijama, kroz zajednički duh i akciju u okviru KEBS-a i OEBS, podrivena jr rastućim nepoverenjem umesto da dovede do očekivanog zajedničkog napora država učesnica za dogradnjom ostvarenog, naveo je Dačić, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova.

"Želeo bih da naglasim da smo od samog početka ukrajinske krize, u više navrata iskazali naš stav o normama i vrednostima kojim treba da se vode države na međunarodnoj sceni, zasnovanim na poštovanju međunarodnog prava utemeljenog na Povelji UN i dijalogu kao jedinom načinu mirnog rešavanja kriza", istakao je šef srpske diplomatije.

Srbija je, kako je podsetio, pozdravila Sporazum o prekidu vatre postignutom u Minsku u okviru Trilateralne Kontakt grupe i izrazila nadu da će on označiti početak mirovnog procesa koji ne samo da će rešiti trenutnu krizu u Ukrajini, nego dati podsticaj za obnovu sveobuhvatanog dijaloga o evropskoj bezbednosti.

Ovaj proces i rešavanje krize u Ukrajini treba, prema njegovim rečima, posmatrati u širem kontekstu, što će rezultirati smanjivanjem mogućnosti da se ovakve krize ponavljaju u regionu OEBS-a u budućnosti.

Da bi se to postiglo, države učesnice treba da rade na obnovi konsenzusa o evropskoj bezbednosti, prvo i pre svega potvrđujući osnovne norme, principe i obaveze OEBS i njihovu punu primenu u dobroj veri, dodao je on.

Dačić je ocenio da je u protekle četiri decenije, OEBS evoluirao u pozitivnom pravcu i da se organizacija "sistematski razvila fleksibilni i sofisticirani mehanizam za efikasno delovanje u svim fazama sukoba, naročito u pogledu ranog upozoravanja i ranog reagovanja".

"Ovo je bilo moguće zbog političke volje država učesnica da se uključe u zajedničke procese i zahvaljujući neutralnom i sveobuhvatnom karakteru OEBS kao bezbednosne organizacije", rekao je Dačić i kao najnoviji primer za to naveo specijalnu posmatračku misiju u Ukrajini.

"Verujemo da OEBS kao najveća regionalna organizacija ima veliku ulogu u sprečavanju i rešavanju sukoba, a da njegove specifične potencijale treba maksimalno iskoristiti u saradnji sa drugim međunarodnim organizacijama, posebno UN, shodno Poglavlju VIII Povelje, koje predstavlja dobar okvir za produbljivanje saradnje", naveo je Dačić.

Ukrajinski kriza, prema njegovim rečima, nedvosmisleno ukazuje da je bez odlaganja potrebna zajednička akcija i pristup zasnovan na dijalogu.

Bez obzira na trenutne izazove, i dalje postoje oblasti od zajedničkog interesa na kojima treba raditi što više, kako bi se stvorilo okruženje u kojem se može povratiti međusobno poverenje država učesnica, rekao je Dačić.

Smatramo da Helsinki +40 procec, koji je u sadašnjim okolnostima pao u zaborav, pruža odgovarajući okvir za rešavanje ovih pitanja, naveo je on.

"U ostvarivanju zajedničkih nastojanja, trebalo bi da izvučemo pouke kako iz pozitivnih, tako i iz negativnih prethodnih iskustava dok radimo na mirnom rešavanju krize u Ukrajini, sve to u cilju da ponovo konsolidujemo evropsku bezbednost kao zajednički projekat i osnažimo ulogu OEBS-a i njegovu sposobnost da deluje", poručio je šef srpske diplomatije.

Srbija aktivno doprinosi mirovnim misijama UN

Srbija pridaje veliki značaj ulozi Ujedinjenih nacija u promovisanju i održavanju međunarodnog mira i bezbednosti i aktivno doprinosi mirovnim misijama UN, istakao je Dačić.

"Srbija, kao odgovoran član međunarodne zajednice aktivno doprinosi mirovnim operacijama UN, čime pokazuje i svoju posvećenost osnovnim ciljevima Organizacije na planu uspostavljanja i očuvanja mira i bezbednosti u svetu", rekao je Dačić.

U govoru na Samitu o mirovnim misijama koji je prateći događaj 69. zasedanja GS UN u Njujorku, šef srpske diplomatije je istakao da su mirovne operacije jedan od najznačajnijih instrumenata UN za očuvanje međunarodnog mira i bezbednosti i da su jedinstveno sredstvo od izuzetne pomoći zemljama u tranziciji iz konflikta ka trajnom i održivom miru.

Da bi se na ove izazove odgovorilo na efikasan i sveobuhvatan način, potreban je koordiniran i energičan odgovor svih članica UN, rekao je Dačić, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Srbije.

Pored neophodne političke podrške, za uspešnu realizaciju misija od suštinskog su značaja efektivno korišćenje raspoloživih ljudskih, finansijskih i logističkih kapaciteta, naveo je on.

Prema njegovim rečima, cilj treba da budu - jasno utvrđene prioritetne potrebe misije i zemlje domaćina, kako bi se izbegla veća odstupanja između identifikovanih ciljeva i praktičnih rezultata na terenu.

Dačić je ukazao da je u budućnosti neophodno obezbediti da postojeći finansijski i ljudski resursi u okviru sistema UN budu iskorišćeni na najoptimalniji način, kao i da se mobilišu dodatni kapaciteti da bi se poboljšalo delovanje misija na terenu.

"Održavanje mira je zajednička odgovornost svih nas. To zahteva kontinuiran angažman i posvećenost svih aktera koji učestvuju u pripremi i realizaciji mirovnih operacija u cilju optimalizacije rezultata u kompleksnim i osetljivim prilikama na terenu", rekao je Dačić.

Ovakvo delovanje podrazumeva šire strategije u okviru kojih bi trebalo da se objedine napori, kako na planu održavanja, tako i na planu izgradnje mira, naveo je on.

"Time će se doprineti pronalaženju adekvatnog odgovora na međusobno povezana pitanja bezbednosti i razvoja, što predstavlja najbolju prevenciju od obnavljanja konflikata", rekao je Dačić i dodao da se Srbija snažno zalaže i za promociju većeg učešća žena u mirovnim operacijama.

"Srbija podržava institucionalne reforme koje je pokrenuo Generalni sekretar UN koje podrazumevaju stratešku reviziju i analizu mirovnih operacija. Sa svoje strane, daćemo pun doprinos da se reforma okonča u što kraćem periodu sa ciljem povećanja efikasnosti mirovnih snaga", poručio je Dačić.

On je ukazao da se uprkos tome što je budžet za mirovne operacije UN dostigao istorijski vrhunac, misije suočavaju sa konstantnim smanjenjem budžeta, što direktno ugrožava njihovu operativnost i uspešno delovanje na terenu, čime se ugrožava i

izvršenje poverenih im mandata.

"Naš cilj treba da bude održanje i jačanje kvaliteta i održivosti mirovnih misija. U realizaciji toga moramo obezbediti veću saradnju sa regionalnim organizacijama i akterima, koordinaciju i usklađivanje prioriteta i napora", naveo je on.

Srbija je, kako je rekao, lider u svom regionu po učešću u mirovnim operacijma, a nalazi se i u prvih deset zemalja na evropskom kontinentu koje pružaju podršku i učestvuju u mirovnim misijama širom sveta.

"Među desetinama hiljada pripadnika mirovnih snaga UN, pod zastavom UN služi preko 200 pripadnika oružanih snaga Srbije, a razmatramo i da još značajnije povećamo učešće", istakao je on.

"Srbija planira da najskorije poveća nivo angažovanja u okviru UNIFIL, upućivanjem voda za zaštitu snaga (32 lica), ali i da započne nova angažovanja, poput učešća u mirovnoj operaciji UN u Centralnoafričkoj Republici (MINUSCA), što je planirano za kraj ove godine, gde planiramo da uputimo 68 lica, štabnih oficira i vojnih posmatrača", najavio je Dačić.

Pored već zaključenih aranžmana, Srbija planira da u vrlo skoroj budućnosti zaključi i memorandum o razumevanju za angažovanje poljske bolnice u CAR.

Dačić je najavio da će se u Beogradu krajem oktobra održati regionalni skup na visokom nivou o saradnji zemalja Zapadnog Balkana u mirovnim operacijama UN.

"Imajući u vidu da je Srbija deo regiona koji je prošao kroz veoma izazovan period, procesu izgradnje i očuvanja mira prilazimo sa posebnom odgovornošću. U tom kontekstu, promovišemo regionalnu saradnju, pomirenje i razumevanje kao najbolju osnovu izgradnje dugotrajnog mira", naveo je on.

Srbija ostaje partner svakoj članici UN koja aktivnim angažmanom i kroz saradnju teži da doprinese miru i prosperitetu u svetu, poručio je šef srpske diplomatije.

 

Nastavak na Studio B...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Studio B. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Studio B. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.