Dačić: Još bez dogovora o Beogradu

Izvor: B92, 16.Jul.2008, 15:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dačić: Još bez dogovora o Beogradu

Beograd -- Predsednik SPS-a Ivica Dačić izjavio je da još nema dogovora sa DS-om o formiranju vlasti u Beogradu.

"Nije postignut nikakav dogovor, ja bih bio informisan", rekao je Dačić agenciji Beta i dodao da "do sada nije bilo zvaničnih razgovora na tu temu". Dacić je rekao da će "pošto su rokovi kratki verovatno biti takvih razgovora", kao i da će se oni voditi na nivou "gradskih organizacija" SPS-a i DS-a.

"To je sada stvar gradskih odbora; na nivou partijskih >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << centrala nije bilo kontakata tim povodom", rekao je Dačić, koji u svojstvu ministra unutrašnjih poslova boravi u Beču na konferenciji zemalja-članica Salcburškog foruma "Bezbednost na zapadnom Balkanu".

Predsednik beogradskog odbora SPS-a Milisav Petronijević izjavio je da na gradskom nivou nema pregovora sa DS-om.

On je dodao da ne zna da li se oni vode na nekom drugom nivou. Petronijević je novinarima u Skupštini Srbije rekao da je rok do utorka da se stvori većina i konstituiše gradska vlast, a ako toga ne bude, ići će se na izbore.

Petronijević je podsetio na izjavu predsednika stranke Ivice Dačića da bi koalicija s radikalima i narodnjacima ugrozila Vladu Srbije, kao i da nije prihvatljiva koalicija sa LDP

Govoreći o formiranju vlasti na nivou opština, Petronijević je rekao da je odbornicima SPS-a ostavljeno da u svakoj opštini sami odlučuju kako će formirati vlast.

"Trudićemo se da ne bude privremenih mera"

Rok za formiranje vlasti u Beogradu ističe 22. jula, nakon čega sledi uvođenje privremenih mera, koje ministar za lokalnu samoupravu Milan Marković ne ocenjuje kao kaznu.

Marković navodi i da će se to ministarstvo truditi da do privremenih mera ne dođe.

Iz dana u dan čini se da je Beograd sve bliži uvođenju privremenih mera, o čemu će odluku doneti Vlada Srbije.

Ukoliko do takve odluke dođe neminovno je da Beograđanima slede novi izbori.

Međutim, ministar za dražavnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković se nada da do toga neće doći, ali i da u slučaju izostanka dogovora političkih aktera, Vlada mora preuzeti odgovornost i mora uvesti privremene mere.

"Uvođenje privremenog organa nije sankcija, to nije kazna, nije uopšte sistem postavljen tako. To je samo krajnja mera ako jedinica lokalne samouprave nije u stanju sama da zaživi posle izbora. Onda, da bi se ostvarilo pravo građana na lokalnu sampravu, ponavljaju se izbori i građani ponovo glasaju”, objasnio je Marković.

Žalba protiv verifikacije mandata

Predstavnici koalicije DSS-NS i SRS-a Dragan Tomić i Aleksandar Vučić predali su danas žalbu Okružnom sudu u Beogradu na odluku o potvrđivanju mandata odbornika Skupštine grada Beograda.

Nezakonita verifikacija, tvrde DSS-NS i SRS - Aleksandar Vučić (FoNet, arhiv)

Narodnjaci i radikali navode da je na konstitutivnoj sednici gradskog parlamenta 14. jula verifikacija mandata sprovedena nezakonito, suprotno Zakonu o lokalnim izborima, pa je sudu predloženo da poništi odluku o potvrđivanju mandata odbornika, saopštio je DSS.

Te stranke smatraju da verifikaciju nije obavila Skupština, već neformalna grupa odbornika.

U saopštenju se navodi da je, u skladu sa Zakonom o lokalnim izborima, predsedavajući bio dužan da konstatuje da sednica ne može da bude održana jer nije usvojen dnevni red.

Žalbe i zbog Voždovca

Odbornički klub Demokratske stranke Srbije i Nove Srbije uložiće žalbu sudu i prigovor Ministarstvu za državnu upravu i lokalnu samoupravu zbog "nelegalne sednice" opstine Voždovac na kojoj je juče izabrano novo rukovodstvo. Odbornik DSS-NS Dragan Čović izjavio je da će sudu i ministarstvu biti dostavljen CD sa snimkom jučerašnje sednice koja je, kako je naveo "nelegalno" nastavljena nakon prekida zbog nedostatka kvoruma.

U Srpskoj radikalnoj stranci i koaliciji Demokratske stranke Srbije i Nove Srbije navode da "sve ukazuje na grubo kršenje zakona i Poslovnika" i da zbog toga očekuju da sud poništi odluku o potvrđivanju mandata odbornika Skupštine grada u zakonskom roku.

"Jasno je da nakon nekonstituisanja Skupštine grada jedino mogu da slede novi izbori, na kojima bi građani Beograda dali poverenje onima kojima je poštovanje prava i volje građana na prvom mestu", kaže se u saopštenju DSS-a.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.