Da nema zagubljenih“ blanko ostavki

Izvor: Glas javnosti, 22.Sep.2008, 06:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Da nema "zagubljenih“ blanko ostavki

BEOGRAD - U svojim preporukama Srbiji za brže evropske integracije iz EU, Evropske komisije i Saveta Evrope stiže mnoštvo uputstava i saveta, a jedan od njih je i zahtev SE da se sistem raspodele mandata u republičkom, kao i u lokalnim parlamentima, uskladi sa evrostandardima, odnosno da se iz Ustava izbace odredbe o imperativnom mandatu poslanika. Osim toga, traži se i jačanje kapaciteta Skupštine Srbije, kako bi ona imala aktivniju ulogu u političkom procesu. Zahtev je da se usvoji i novi >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << zakon o skupštini i novi poslovnik o njenom radu.

Ono što se nedavno dogodilo sa mandatima SRS-a i stvaranjem poslaničkog kluba „Napred Srbijo“ samo potvrđuje potrebu za promenom ustavne odredbe o imperativnosti mandata, kao i da je to korisno za parlamentarnu demokratiju u Srbiji, smatra profesor Momčilo Grubač, nekadašnji sudija Ustavnog suda SRJ.

- Nadam se da će gubljenje blanko ostavki predsednika Administrativnog odbora Tomislava Nikolića, pokazati da se ustavna odredba o mandatima može tumačiti kao da pripadaju poslanicima, a ne strankama.To je, zapravo, sredstvo za licemernu odluku, koja naoko izgleda kao da je mandat slobodan, a u stvari je imperativni - kaže Grubač.

KAZNA I DO 32.000

U predlogu novog poslovnika zanimljive su kazne za poslanike, pa ko je opomenut mora da plati 3.000 dinara, a ko je to bio dva puta  tokom sednice 8.000. Oduzimanje reči košta 16.000 dinara, dok je najviša kazna 32.000 za udaljavanje sa sednice.

On tvrdi da u zapadnim demokratijama izabrani poslanik raspolaže svojim mandatom, dok je on kod nas partijski poslušnik i zato naša ustavna odredba o tome mora da se menja.

-Ustav je cinično rekao da poslanici stavljaju svoj mandat na raspolaganje partiji, što je, zapravo, legalizacija blanko ostavki. To je počelo s radikalima, pa su prihvatile i sve ostale stranke. Stvoren je imperativni mandat, a tako nešto ne postoji nigde u svetu - kategoričan je Grubač.

Dodaje i da našoj zemlji neminovno sledi promena Ustava.

- Moramo da promenimo Ustav, najkasnije kad budemo pred ulaskom u EU. To nam je obaveza, ne samo zbog imperativnog mandata, već i zbog ustupanja dela suvereniteta organima Unije - zaključuje Grubač.

Što se tiče zahteva za promenom Poslovnika, može se reći da je on, gotovo ispunjen. Novi tekst predloga je u proceduri i pitanje je trenutka kada će biti na dnevnom redu.

Boško Ristić, predsednik Odbora za pravosuđe i upravu i član Odbora za ustavna pitanja, kaže da je postignuta saglasnost gotovo svih poslaničkih grupa o nacrtu novog poslovnika.

Ističe da u njegovoj izradi nisu učestvovali poslanici SRS-a, ali su saglasni sa tekstom, osim u delu koji govori o regulisanju poslaničke debate. Radna verzija jasnije definiše održavanje i način vođenja sednice, a glavna rasprava o zakonskim predlozima vodila bi se u odborima, čijim sednicama bi prisustvovali ministri, koji bi predstavljali predloge zakona...

Urađena je i radna verzija zakona o skupštini. Ristić iznosi lični stav tvrdeći da taj predlog mora imati detaljnije razrade u usaglašavanju sa Ustavom, kako se neke nedorečenosti i nedoslednosti ne bi prebacivale na skupštinski poslovnik.

Znači, sad moraju i ove kazne da uračunaju u plate, pa moraju sebi povećati plate za cirka 30.000. Jednom opomena, jednom oduzeta reč, i ostalo da se ima za kantinu...

Ovaj "novi (americki) svetski poredak" i "novi (americki) srpski poredak" je najcrnji mrak posle fasizma! Sad ce "lepo" svaki kriminalac imati svoje poslanike, pa ko se vise nakrao taj ce imati vlast. To je i sada slucaj, samo sto kriminalci sad imaju problema zbog tih odredbi da otmu mandate od stranaka! Kad ukinu te odredbe, nece vise imati nikakvih problema da kupuju poslanike!

A obican narod ? Koga ce on imati kao svog predstavnika? Nikoga!!! Radice kao konj za male pare i umreti siromah! OBICNI GLASACI SE OPREDELJUJU ZA STRANKE JER U POLITICI NEKE STRANKE VIDE GARANT ZA SVOJE MINIMALNE NACIONALNE I EKONOMSKE INTERESE !!! A ne vide to u potkupljivim pojedincima !!!

profesor Momčilo Grubač, nekadašnji sudija Ustavnog suda ?

Kakav Ustav, takav i sudija Ustavnog suda.

Da li uopste zna da je izborni sisem u Srbiji PROPOCIONALAN?

Koji "IMPERATIVNI MANDAT', koji crni bakraci, pa ono koji su u Skupstini su tu voljom stranke, a n nekim svojim kvalitetom, da bi to bilo imperativno. Zasto mu ne prevedete sta to stvarno znaci?

U stvari, prevedite toj Ljiljani, jer glupacica verovatno nema pojma o cemu uopste pise.

Hvala Bogu! Konacno ce poslanici biti odgovorni svom birackom telu, a ne svojim partijskim dirigentima i njihovim donatorima, pa ce se mozda i sposobniji ljudi naci u parlamentu, a ne samo recitatori tekstova serviranih s partijskog vrha. Vreme je za promene!

Sa cijim parama su Nikolic i njegovo druzina putovali po Srbiji u predizbornoj kampanji i ciji program su propagirali, svoj (za koji pojedini nebi dobili ni glas, a o mandatu u Skupstini da i ne govorimo).Ako neko hoce da to bude njegov mandat nek lijepo napise sebi program, otvori budjelar i put pod noge, uzduz i poprijeko Srbije i nek sebi osvaja mandat!

Ustav je usvojen prosle godine iz cega sledi da se znalo da ce morati da se menja zbog EU ako je cilj bio pristupanje istoj. Posto je pisan tako da, pre stupanja u EU, mora da se menja, znaci da su stranke koje su ucestvovale u stvaranju i usvajanju (sve koje su u skupstini) jos tada znale da cemo EU pristupiti nikad! Svrha zamlacivanja naroda parolama o EU je znaci LAZ. Da li su te stranke uopste sposobne za neki koristan posao za drustvo koje navodno predstavljaju?

Nastavak na Glas javnosti...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Glas javnosti. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Glas javnosti. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.