Izvor: Blic, 15.Dec.2001, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
DS i DSS pregovaraju o Vladi Srbije
DS i DSS pregovaraju o Vladi Srbije
BEOGRAD - Predsednici Demokratske stranke Srbije i Demokratske stranke Vojislav Koštunica i Zoran Đinđić, kako 'Blic' saznaje u vrhu DOS, vrlo blizu su postizanja dogovora o načinu radikalne rekonstrukcije Vlade Srbije u koju bi se vratio DSS. Kako tvrdi naš sagovornik, taj dogovor bi podrazumevao da sastav Vlade bude recipročan broju poslanika vladajuće koalicije u republičkom parlamentu.
- DS i DSS će imati polovinu >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << od ukupnog broja članova Vlade Srbije, dok će ostalim strankama DOS pripasti druga polovina resora u Vladi - rekao je naš sagovornik. On je dodao da još nije poznato koliko će članova imati nova vlada Srbije, ali je ocenio da će biti povećan broj ministarstava, dok će pojedina ministarstva biti podeljena, kako bi sve stranke DOS mogle da budu zastupljene u Vladi Srbije. Pored najava premijera Srbije da će biti uvedena ministarstva za ekologiju i za nacionalne manjine, kako navodi naš sagovornik, najverovatnije će biti podeljeno Ministarstvo za energetiku i rudarstvo na dva ministarstva - za energetiku i rudarstvo, Ministarstvo za prosvetu i sport na ministarstva za prosvetu i za sport, a Ministarstvo za trgovinu, usluge i turizam na ministarstva za trgovinu i za turizam. On je dodao da je moguće da će i Ministarstvo za pravdu i lokalnu samoupravu biti podeljeno na ministarstva za pravdu i za lokalnu samoupravu, Ministarstvo za saobraćaj i telekomunikacije na ministarstva za saobraćaj i za telekomunikacije, kao i Ministarstvo za privredu i privatizaciju na ministarstva za privredu i za privatizaciju.Đinđić, ali i Koštunica, kako tvrdi naš sagovornik, insistiraju da Vlada Srbije zadrži isti broj članova 24, što znači da bi DS i DSS dobili po šest resora. Uvođenjem novih i podelom ministarstava ukupan broj resora bi bio 21 ili 22, tako da bi uz premijera bilo mesta za još jednog ili dva potpredsednika Vlade. Đinđiću je najveći problem, kako kaže naš sagovornik, šta uraditi sa trojicom od pet potpredsednika Vlade, koji su lideri stranaka članica DOS. Koštunica traži da Vlada ima najviše dvojicu potpredsednika, bez obzira ko bi bio na toj funkciji. Đinđić smatra da je jedno potpredsedničko mesto zagarantovano Nebojši Čoviću, lideru DA, dok bi drugi potpredsednik veoma lako mogao da bude lider ND Dušan Mihajlović koji bi u tom slučaju napustio funkciju ministra policije.
Naime, kako 'Blic' saznaje, DSS je zainteresovan da dobije resore policije, pravde, prosvete i rudarstva i energetike, ali Đinđić ne pristaje da i ministarstvo pravde i ministarstvo policije pripadne toj stranci.
- Najverovatnije će biti postignut kompromis. Mislim da će se Đinđić odreći Mihajlovića i dati mu potpredsedničko mesto kako bi zadržao mesto ministra pravde - kaže naš sagovornik. Đinđić takođe insistira da u Vladi Srbije ostane većina eksperata, dok Koštunica pristaje na to, ali da oni budu u kvoti DS.
Lj. B. - N. Č.








