Izvor: Blic, 13.Maj.2004, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

DB prisluškivao Vojsku

DB prisluškivao Vojsku

Služba državne bezbednosti je u vreme pregovora SRJ s NATO 1998. i 1999. godine prisluškivala Vojsku Jugoslavije, otkrile su tada nadležne vojne službe. Akteri tih događaja, generali Dimitrijević, Pavković, Ojdanić, Perišić, Grahovac i Klark, kao i tadašnji savezni premijer Momir Bulatović, govorili su o tome i o toku pregovora SRJ sa NATO i Kontakt grupom u prvoj epizodi serije 'Strogo poverljivo', emitovanoj preksinoć na TV B92.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Blic <<
General-pukovnik Aleksandar Dimitrijević, načelnik Uprave bezbednosti GŠ VJ od 1993. do 1999, izložio je februara ‘99. na kolegijumu GŠ saznanja o prisluškivanju Vojske. Kolegijumu je predsedavao načelnik GŠ general-pukovnik Dragoljub Ojdanić.

Dimitrijević: 'Mi smo, naime, ovih dana aktivnošću organa bezbednosti utvrdili da je praktično čitava komanda Prištinskog korpusa pod kontrolom DB. Trideset četiri telefona u Komandi Prištinskog korpusa, uključujući i komandantov, prisluškuje DB...' Ojdanić: 'Imaš li, Aco, za ovakvu tvrdnju dokaze?'

Dimitrijević: 'Apsolutno. Za svaku izgovorenu reč.'

Dimitrijević je zatražio sastanak sa Miloševićem. Milošević je rekao da ne zna ništa o tome. Tokom razgovora s Ojdanićem i Dimitrijevićem, Milošević je pozvao Radeta Markovića, načelnika DB. Marković je negirao optužbe.

U međuvremenu su tekli pregovori s NATO i Kontakt grupom o Kosovu. General Dimitrijević je na kolegijumu održanom januara ‘99. predložio prihvatanje ponude Kontakt grupe.

- Bilo je onih koji su Slobu ubeđivali da mogu da pobede NATO, da neće biti bombardovanja, da će to trajati samo dva-tri dana i mislim da je tu poslednju priču gurao neko sa Zapada, a mi smo je progutali - kaže Dimitrijević.

- U razgovoru sa Slobom, 23. marta, rekao sam da bombe samo što nisu počele da padaju, a on mi je odgovorio da to neće baš tako biti - priča Dimitrijević. Milošević ga je saslušao, a onda rekao da treba da pređe na drugu funkciju, 'da se odmori'. Rat protiv najmoćnije vojne sile sveta mogao je da počne. M. P.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.