Čurkin: Nisam demonstrativno otišao

Izvor: B92, 20.Mar.2007, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Čurkin: Nisam demonstrativno otišao

Njujork, Beograd -- Vitalij Čurkin demantovao da je besno napustio sednicu Saveta bezbednosti u znak protesta zbog izveštaja šefa UNMIK-a.

"Napuštanje sednice jeste diplomatsko oruđe, ali mi smo pristalice učestvovanja u diskusiji na najprincipijelniji način. Zato, ako neko očekuje da ćemo se sami povući iz diskusije o Kosovu, ta očekivanja neće biti opravdana", kazao je ambasador Rusije u Ujedinjenim nacijama ruskoj državnoj televizji.

Čurkin je kazao da >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << je saslušao mišljenje kolega u potpunosti i napustio radni deo sastanka, a da je njegov zamenik ostao, tako da njegov izlazak nema diplomatsko značenje koje mu je pripisano.

Prema njegovim rečima, Rusija je "protiv" užurbanog donošenja rezolucije o Kosovu, ali je "za" dalje razmatranje problema.

Čurkin je kazao da Rusija neće podržati rezoluciju koja će kopirati plan specijalnog izaslanika Ujedinjenih nacija Martija Ahtisarija, prenosi TV Rusija.

"Sada nije jasno kako će se poneti svi članovi Saveta bezbednosti. Smatram da se ne sme isključiti da će se neki od njih postarati da dovedu do brzog donošenja rezolucije, koja bi kopirala Ahtisarijev plan. Očigledno da će Rusija biti protiv toga", naveo je predstavnik Rusije u Ujedinjenim nacijama.

Itar-Tas, pozivajući se na diplomatske izvore, navodi da je, istupajući na zatvorenoj sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, Čurkin pozvao na nastavak pregovaračkog procesa između Beograda i Prištine i usprotivio se nametanju rešenja za status.

"Dužnost Saveta bezbednosti jeste da da impuls nastavku pregovora sa ciljem nalaženja uzajamno prihvatljivog rešenja, da pregovorima da još jednu šansu i vreme za logičan završetak", prenosi agencija Čurkinove reči.

On je naveo da bez saglasnosti obeju strana, na osnovu kompromisa, buduće rešenje za status ne može da garantuje stabilno, dugoročno rešenje problema.

"Nametanja rešenja za status ne može biti", rekao je ambasador Rusije u Ujedinjenim nacijama.

On je upozorio da će "formula statusa za Kosovo u svakom slučaju imati karakter presedana" i da "samo dogovorno rešenje" može biti podržano u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija, kao i da ono neće stvoriti negativan presedan za druge krizne zone.

Čurkin je kritikovao situaciju sa realizacijom standarda za Kosovo.

"Teško je saglasiti se sa optimističkim ocenama situacije u oblasti bezbednosti u Pokrajini. Akti nasilja protiv Srba se nastavljaju, daleko je od idealne i situacija sa slobodom kretanja nealbanaca. Ozbiljno poboljšanje zahteva i socijalno-ekonomska situacija", kazao je on.

"Umesto što se u potpunosti koncentrišemo na pitanje statusa, ljudi koji snose odgovornost za realizaciju standarda neophodno je da osiguraju makar njihovo minimalno ispunjavanje", naveo je Čurkin.

Nakon napuštanja sinoćne sednice, Čurkin je novinarima izjavio da je na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija rekao da Rikerov govor smatra "parcijalnim".

"Njegove izjave su krajnje jednostrane... On se založio za nezavisnost Kosova umesto da govori o sprovođenju Rezolucije 1244 i o situaciji vezanoj za demokratske kriterijume" u Pokrajini, izjavio je Čurkin.

Bez razgovora o statusu

Prethodno je stigla informacija da je ruski ambasador besno napustio sednicu i optužio šefa UNMIK-a da propoveda nezavisnost, umesto da govori o standardima.

Nešto kasnije, Čurkin je precizirao da će Rusija istupati protiv brzopletog usvajanja rezolucije Saveta bezbednosti o statusu Kosova.

Takva informacija naišla je na pozitivne reakcije iz Beograda, dok u Prištini na nju nisu obratili mnogo pažnje.

"Ono što bih želeo da istaknem jeste da opšti pristup rešenju kosovskog statusa podrazumeva zajednički pristup ovom pitanju od strane svih važnih faktora u Savetu bezbednosti", kazao je samo predsednik Kosova Fatmir Sejdiju.

"Glavna ideja zvanične Moskve jeste da stvori politički ambijent u kojem bi ruski stav bio mnogo snažniji prilikom donošenja nove rezolucije", rekao je Enver Hodžaj, profesor Fakulteta političkih nauka u Prištini i jedan od zvaničnika Demokratske partije Kosova.

Status Kosova i predlog Martija Ahtisarija nisu bili na dnevnom redu jučerašnje sednice Saveta bezbednosti.

Bataković: Kontinuirana ruska podrška

Inače, član pregovaračkog tima Beograda i savetnik predsednika Srbije Dušan Bataković smatra da je primetan oštar kritički ton iz Rusije kakav se dugo nije čuo.

Bataković za B92 navodi i da je najizvesnije, ali i najvažnije da će biti nastavka pregovora o statusu Kosova.

"Nema razloga da se sumnja u kontinuiranu rusku podršku, i mi na tu podršku s pravom i s razlogom računamo, jer je pre svega zasnovana na principijelnim stavovima, važećim međunarodnim normama i da ni na koji način ne ugrožava međunarodno pravo i međunarodni pravni poredak", kaže on.

"Beograd treba da pokaže da želi rešenje"

Funkcioner Pakta za stabilnost Jugoistočne Evrope Goran Svilanović kaže za B92 da je stekao utisak da Rusija želi da izbegne glasanje o novoj rezoluciji.

"Rekao bih da je sada na sceni saglasje interesa Srbije i Rusije, a to je da ove godine ne bude doneta nikakva rezolucija Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija. I Beograd i Moskva idu ka onom što se zove status kvo", kaže Svilanović.

"Kada se radi o širim, geostrateškim interesima, interesi Beograda i Moskve se ne mogu porediti. Moj je utisak da je Moskvi veoma stalo do dobrih odnosa sa Evropskom unijom, ali i sa SAD, pa se Kosovo i ponašanje vlasti u Beogradu pojavljuje kao važan faktor tih odnosa", kaže on.

"Kosovo počinje da deli EU, a čini mi se da i prijatelji Beograda u EU počinju da imaju probleme, pogotovo ako sadašnji stav Beograda bude doneo dublje podele u EU i podele na relaciji EU-SAD", kaže Svilanović.

"Zbog toga je važno da Beograd pokaže da je kontruktivan i da želi rešenje, a ne status kvo, a u skladu s tim Vlada u Beograd će uskoro morati da razgovara o tome s čim izlazi pred Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija", ocenjuje on.

"Ako Srbija bude viđena kao neko ko svojim ponašanjem deli EU i ozbiljno utiče na odnose EU-SAD, broj prijatelja Beograda na Zapadu će se smanjiti. Na drugoj strani, Moskva će naći druge načine i druge teme da ostvari svoje interese u odnosima sa EU i sa SAD", kaže Svilanović.

Holbruk: Moskva će biti odgovorna

Bivši zvaničnik administracije SAD Ričard Holbruk upozorio je da će, ako Rusija odloži proces utvrđivanja statusa Kosova, pokušavajući da promeni sadržinu Ahtisarijevog plana ili rezolucije ili upotrebi veto za novu rezoluciju, dugo očekivana želja Albanaca za nezavisnost Kosova eksplodirati u nasilje.

"Moskva treba da shvati da će biti odgovorna za posledice takvog pozorišta u Njujorku", rekao je Holbruk za Večernje novosti.

"Moskva ohrabruje Beograd da se suprotstavlja onom što je neizbežno, rađanju nove države. Stavovi Moskve samo daju krila radikalnim strujama u Srbiji", kaže on.

"Putin je nekoliko puta stavljao do znanja da bi Rusija mogla da upotrebi veto, ali baš zato treba jasno reći da će veto proizvesti nasilje i možda rat na Kosovu", rekao je Holbruk.

"Nikada nisam upoznao nijednog ruskog diplomatu kom je zaista stalo do Balkana. Srbi bi trebalo da se prisete da li je Rusija ikada stala iza njih, osim 1914. Tačno je da postoji strah da bi davanje nezavisnosti Kosovu proizvelo opasan presedan u međunarodnom pravu", podseća on.

"Međutim, taj strah nije opravdan. Pozivam vas da pažljivo pročitate Rezoluciju 1244. U njoj vrlo jasno piše da Ujedinjene nacije imaju mandat da odrede budući status Kosova. To u ovom trenutku Ujedinjene nacije upravo rade, određuju status Kosova", kaže Holbruk.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.