Izvor: Politika, 22.Sep.2007, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Crnogorska nota SE zbog Srbije
Podgorica – "Srbija direktno krši Konvenciju o državljanstvu Saveta Evrope iz novembra 1997. godine kojom se najstrože zabranjuje nacionalna, polna ili bilo koji drugi vid diskriminacije. Ovim dokumentom nisu propisana pravila već princip, a njenim članom pet zabranjen je bilo koji vid diskriminacije", rekao je juče za "Politiku" visoki funkcioner Demokratske partije socijalista Miodrag Vuković, navodeći da Srbija državljanstvo daje samo Srbima.
On je dodao da bi zbog >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << diskriminacije Srbije po pitanju dvojnog državljanstva crnogorsko Ministarstvo inostranih poslova trebalo da Savetu Evrope uputi protestnu notu. Kako je naveo, to je mehanizam zaštite sa kojim treba početi, jer je Srbija kao i Crna Gora članica SE i "mora shvatiti da smo dve zemlje".
"Deklaracije SE obavezuju sve članice i naš MIP bi mogao notom da protestuje kod SE da jedna njena članica krši Deklaraciju o državljanstvu", kazao je Vuković.
Vuković ističe da je Srbija trebalo pre izmene Zakona o državljanstvu da započne o tome razgovor sa vlašću u Crnoj Gori i da se nađe prihvatljivo rešenje. Kako do toga nije došlo, on ocenjuje da je "crnogorski MIP-a Srbiji trebalo zvanično da skrene pažnju da će izmenom pomenutog zakona i mi i ona ući u velike probleme kao članice SE", navodi Vuković.
Predsednik Političkog saveta opozicione Srpske narodne stranke Budimir Aleksić rekao je da su amandmani Vlade Srbije na izmene i dopune Zakona o državljanstvu, o kojima će se srpska skupština izjašnjavati 24. septembra, izazvali pometnju i paniku u redovima crnogorskog režima.
"Srbima u Crnoj Gori ne može biti oduzeto crnogorsko državljanstvo kada uzmu srpsko, kao što nije oduzeto ni Hrvatima iz Crne Gore kada su pre 15 godina uzeli hrvatsko državljanstvo, jer bi to bilo neustavno", ocenio je u izjavi za javnost Aleksić i dodao: "režim u Crnoj Gori mora da se suoči sa činjenicom postojanja Srba u Crnoj Gori, koji čine deo jedinstvenog i nedeljivog desetomilionskog srpskog naroda najvećeg u regionu o čijim će pravima i interesima država Srbija kao centralna država srpskog naroda i te kako da vodi računa".
Prema njegovim rečima, zakon se odnosi na sve Srbe izvan Srbije, a ne samo na Srbe iz Crne Gore i omogućiće da oni i njihova deca steknu značajne pogodnosti prilikom školovanja, lečenja i obavljanja poslova u Srbiji.
"Srbija samo sledi praksu koju već duže vreme sprovode mnoge evropske zemlje, poput Hrvatske, Bugarske i Mađarske", ističe Aleksić i tvrdi da su crnogorski režim i mediji pod njegovom kontrolom krenuli u orkestriranu kampanju zastrašivanja Srba, sa porukom da će ako uzmu državljanstvo Srbije izgubiti crnogorsko i biti prinuđeni da se iseljavaju u Srbiju.
[objavljeno: ]












