Izvor: Blic, 23.Feb.2004, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ciljevi DS važniji od imena

Ciljevi DS važniji od imena

Gromoglasan aplauz nakon izlaganja Borisa Tadića mogao bi da bude jasan znak za koga su se delagati 11. skupštine DS većinski odlučili da bude na čelu te stranke. Skupština DS birala je juče između Tadića i Zorana Živkovića novog predsednika stranke, četiri potpredsednika, devetočlano Predsedništvo, 40 članova stalnog sastava GO, te članove Statutarne komisije i Nadzorni odbor.

Kandidat za predsednika DS Zoran Živković izjavio >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << je da se ne stidi ničega što je uradila ta stranka i da je ponosan na njene uspehe i greške u proteklom periodu. On je ocenio da se ništa bitno neće promeniti u rukovođenju DS posle Skupštine.

- Ne mislim da je najvažnije koja će imena biti upisana uz koje funkcije. Jeste važno, ali je najvažnije koju ćemo politiku odabrati - rekao je Živković. On je ocenio da ukoliko stranka oseća stid, onda je problem u njoj, a ne u Srbiji, navodeći da on nije čovek koji zna da deli pohvale, već ukazuje na greške.

- Moramo nastaviti program koji nije u potpunosti ostvaren. Ciljevi su isti, isti mehanizmi i teško je da ćemo biti popularni, ali moramo priznati da smo mi ipak korak ispred Srbije - rekao je Živković. On je poručio da je uvek bio i da će i dalje biti demokrata, da se nije promenio, ali 'promenili su se neki ljudi ili je došlo novo vreme'.

Živković je izrazio sumnju u regularnost glasanja za predsednika i novo rukovodstvo DS.

- Pitanje je da li DS može da bude efikasna u ostvarenju tog cilja, ako unosi unutar sebe kontrolu glasanja, ako žuta štampa stvara unutarstranačke afere o protivničkoj strani i ako se smenjuju predsednici opštinskih odbora koji su podršku iskazali drugom kandidatu. Ne smeju izbori u DS biti manje demokratični nego u Srbiji - poručio je Živković i dodao da ne želi da se predstavlja delegatima, jer oni 'znaju ko je on i šta je radio'. On je poručio da nema potrebe ni da govori kako će se ponašati ukoliko ne bude izabran za predsednika, te da zbog svega što je DS uradila na nju ne treba da padne nijedna mrlja.

- Garantujem da ništa ne može da bude dobro za Srbiju kao DS i da ništa ne može biti dobro za DS ako nije dobro Srbiji. Jedino tako će DS jedino biti dostojna Ljube Davidovića, Milana Grola, Dragoljuba Mićunovića i Zorana Đinđića - zaključio je svoje 'predstavljanje' Živković.

Tadić je svoje izlaganje započeo posrednim negiranjem Živkovićevih optužbi, navodeći da Skupština DS nikada nije birala najodgovornije funkcionere na drugačiji način nego juče, te da 'onaj ko preti mora da bude isključen iz stranke'.

- Ne trpim ljude koji prete, jer su oni kukavice i unižavaju vrednosti DS - istakao je Tadić. On je poručio da 'niko neće menjati ciljeve i strategiju DS.

- Ukoliko imate dve ili tri politike, one neće moći da budu jedinstvene i neće nas odvesti do cilja, a to je Srbija u Evropi i ekonomska obnova društva - rekao je Tadić. On je ocenio da postoji samo jedna veza Srbije sa Evropom, a to je DS.

- DS hoće Srbiju u Evropi, Srbiju koja neće žuriti iz rata u rat, ekonomsku obnovu društva, učvršćivanje temelja srpske državnosti - rekao je Tadić. On je ocenio da nijedna stranka u Srbiji ne može sama da formira vladu i dodao da 'ne može ni DS, a ni drugi u Srbiji'.

- Sposobnost političara je da okupi većinu, kao što je to 2000. godine uradio Zoran Đinđić kada je izvukao Koštunicu iz letargije. To je veština politike, bez takve politike ne možete da rešavate probleme - rekao je Tadić i dodao da problemi ne treba da se rešavaju konfliktima.

- Moramo da pridobijemo i one koji danas nisu za nas. Ne možemo biti zatvoreni. Srbija ima tri problema - podele, konzervativizam i zatvorenost. Moramo da modernizujemo stranku i da se orijentišemo ka narodu - poručio je Tadić. On je svoje izlaganje završio jednom od izbornih poruka DS: 'Samo pošteno'.

Skupštini se predstavilo 10 kandidata za potpredsednika DS - Nenad Bogdanović, Slobodan Gavrilović, Dušan Petrović i Bojan Pajtić - koje je podržao Tadić - Gordana Čomić, Ljiljana Lučić i Vlajko Rajković - koje je podržao Živković, te nezavisni kandidati Čedomir Jovanović, Živorad Anđelković i Dragan Domazet. Najgromoglasniji aplauz dobili su Čedomir Jovanović i Živorad Anđelković.

Jovanović je ocenio da, 'iako su mu ruke prljave od čišćenja Srbije, ima čistu i mirnu savest'.

- Svestan sam svega što sam radio i spreman sam da preuzmem odgovornost - rekao je Jovanović. On je ocenio i da su demokrate na Skupštini pokazale da su pristojne i civilizovane i da se ne dele. Jovanović je dodao da je u takvoj situaciji pobednik DS i da delegati treba da budu radosni, jer će 'još biti skupština i glasanja'.

- Samo vaš sud ću poštovati i prihvatiti - poručio je Jovanović.

Prethodno podnoseći izveštaj o radu DS od 2000. do 2004. godine, Živković je rekao da stranka može biti zadovoljna onim što je učinila, navodeći da je u njenom radu bilo i 'grešaka koje nemaju opravdanja', ali koje 'idu uz svaki veliki posao'.

- Greška je to što je izostao 6. oktobar, jer smo bili sprečeni od onih koji i danas paktiraju sa SPS. Nismo smeli da dopustimo da tog dana budu jači od nas i tu grešku danas plaćamo. Greška je i što je izgubljen medijski rat sa protivnicima reformi i oduzimanje mandata poslanicima u Skupštini Srbije, jer je to okarakterisano kao loš politički potez, iako je postojao ustavni i zakonski okvir. Krivi smo svi koji smo vodili stranku u to vreme i vreme je da priznamo krivicu - rekao je Živković.

Tadić je rekao da se slaže sa Živkovićem da je ogroman posao učinjen i da je DS na sebe preuzela veliki teret u sprovođenju vlasti.

- Bilo je grešaka i prilika da se one isprave, ali ko radi, taj i greši - naveo je Tadić. On je rekao da je DS morala brže da odgovara na afere, jer je u javnosti generalno stvoren utisak da je DS kriva.

- Na svaku aferu je potrebno odgovoriti oštrim potezom. Ne postoji članstvo DS koje se kupa u bogatstvu, postoje pojedinci. Nema nijednog razloga da zbog nekih ljudi koji su diletantski zloupotrebili funkciju na sebe preuzmemo odgovornost - poručio je Tadić. On je ocenio da 'nije velika verovatnoća' da Srbija bude u EU do 2007. godine, te da 'velike parole mogu da zapale ljude, ali ne rešavaju problem'.

Jovanović je rekao da neće da ćuti i da Srbija treba da čuje istinu, jer ne zaslužuje ovo što joj se sada dešava.

- Ako si pogrešio, reci kada si to već učinio, a ne posle poraza - rekao je Jovanović i dodao da 'sve ima svoju cenu'. Komentarišući pisanja medija da će posle Skupštine biti samo 'običan' član DS, on je rekao da 'nije teško biti samo Čedomir Jovanović'.

- Ovde nismo da pobeđujemo jedni druge već da definišemo budućnost DS - rekao je Jovanović.

Na Skupštini DS bilo je prisutno 1.566 delegata. Skupština DS je počela intoniranjem 'Bože pravde' i prikazivanjem filma o ubijenom lideru stranke Zoranu Đinđiću, koji je bio na čelu demokrata od 1994. godine do ubistva. Đinđiću je odata pošta minutom ćutanja. Iako se očekivala vidljivija podela u dva tabora DS, na pristalice Tadića i Živkovićeve simpatizere, to nije bilo u velikoj meri primetno. Pre početka Skupštine, u sali se prvi pojavio Tadić u društvu najbližih saradnika, ispraćen burnim ovacijama. Živković se po dolasku u sali pozdravio s Tadićem i uz smešak obojice razmenili su nekoliko reči. Tokom pauze za glasanje, Tadić i Živković delili su autograme svojim pristalicama. Četvorica delegata Skupštine DS povređena su juče u saobraćajnoj nesreći na autoputu Beograd-Niš, prilikom dolaska na sednicu Skupštine stranke. Predlog da se kandidat za predsednika koji izgubi imenuje za potpredsednika, delegati su većinom glasova odbili. Do zaključenja ovog izdanja rezultati izborne skupštine još nisu bili poznati. Ivana Cvetković - Nenad Čaluković DS neće u vladu

Živković je u dva navrata pozvao delegate Skupštine da usvoje zaključak da DS neće 'ni na koji način podržati antireformsku vladu koju podržava SPS'. Tadić je rekao da nema razloga da DS ulazi u vladu koju podržava SPS na čelu sa Slobodanom Miloševićem, ali da 'ne sme sebe da ograničava i sužava putanje za ostvarivanje cilja da Srbija bude u Evropi'.

- DS se deceniju borila da bi srušila taj režim i ne sme da bude deo tog vladinog projekta - dodao je Tadić.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.