Izvor: B92, 12.Dec.2003, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Čeku: KZK otvoren za Srbe

Priština -- Komandant Kosovskog zaštitnog korpusa Agim Čeku izjavio je da taj korpus treba da preraste u "samoodbrambenu snagu Kosova", a da u njega treba da uđu i Srbi. On je za BBC rekao da "ne očekuje nikakve veće probleme, ni poteškoće, osim regrutovanja srpske nacionalne manjine u KZK". "Ja sam optimista da ćemo mi biti među prvima koji će ispuniti standarde i samim tim pomoći ćemo razvoju tog procesa na Kosovu. Uložićemo maksimum napora da uverimo pripadnike srpske zajednice >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << da je to i njihova institucija", rekao je Čeku. Korpus bi trebalo da, u skladu sa Ustavnim okvirom, funkcioniše kao disciplinovana, višenacionalna civilna organizacija za delovanje u hitnim slučajevima i elementarnim nepogodama. Čeku je rekao da KZK "ne leži na kriminalu, kako to pokušavaju da predstave srpski mediji i političari". "Kao institucija, ne mogu da garantujem da je apsolutno imuna na određene ljude koji se bave radnjama suprotnim zakonima i propisima, ali za takve nikada nije bilo, niti će biti mesta. Ipak, svaku našu akciju i disciplinsku meru moramo zasnivati na dokazima", rekao je Čeku. "Naša ambicija jeste da postanemo samoodbrambena snaga Kosova, dovoljna da odbrani Kosovo, a nedovoljna da ugrozi sigurnost bilo kog našeg suseda. Našu odbranu vidimo u sklopu zajedničke sigurnosti i odbrane u regionu i u sklopu NATO", zaključio je Čeku.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.