Izvor: B92, 04.Okt.2008, 20:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Čanak: Amandmanima do popravki

Novi Sad -- Lider LSV-a Nenad Čanak izjavio je da ta stranka neće biti predlagač novog pokrajinskog statuta, ali je rekao da se amandmanima na tekst "može nešto popraviti".

Do 14. oktobra, za kada je najavljena sednica Skupštine Vojvodine na kojoj će biti razmatran predlog najvišeg pravnog akta pokrajine, ima mogućnosti da statut bude poboljšan a "videćemo da li će biti dovoljno odgovornosti za to", rekao je Čanak novinarima.

Napominjući da je konačnu >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << verziju statuta Lige socijaldemokrata Vojvodine dobila samo dva sata pre predviđenog roka, on je naveo da bi prihvatanje dokumenta juče puštenog u skupštinsku proceduru značilo i "post festum prihvatanje Ustava Srbije".

"Ako taj ustav, protiv čijeg smo donošenja demonstrirali i na ulicama, treba da se legitimizuje u Vojvodini prihvatanjem statuta koji je u saglasju s njim, onda predlažem da oni koji su doneli Ustav donesu i statut, pa neka postoji kontinuitet", rekao je Čanak.

On je u centru Novog Sada otvorio akciju LSV kojom ta stranka obeležava dve decenije "jogurt revolucije", događaja u kojem je 6. oktobra 1988. godine smenjeno tadašnje pokrajinsko rukovodstvo i kako je rekao lider LSV "oborena autonomija Vojvodine i izvršen državni udar pre svega na ustavni poredak SFRJ".

Režim Slobodana Miloševića je time, prema Čankovim rečima, otpočeo destrukciju države i "koloplet zla koji, na moju veliku žalost, traje i danas".

Napominjući da su se u oktobru desili i drugi značajni događaji naše novije prošlosti koji su ne samo uspomena nego i opominju, on je rekao da će i ovog meseca biti dosta aktivnosti uključujući i 11. oktobar za kada je u Beogradu najavljen skup "Marš za jedinstvo Srbije".

Kao što su se građani 7. oktobra prošle godine suprotstavili "neonacistima koji su pokušali da marširaju" kroz Novi Sad, tako će biti sprečeni i njihovi pokušaji u Beogradu, naveo je Čanak i pozvao državne organe da zabrane skup koji se najavljuje.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.