Izvor: Kurir, 04.Maj.2011, 18:22 (ažurirano 02.Apr.2020.)
CMV: NA IZBORNIM LISTAMA 30 ODSTO ŽENA
BEOGRAD - Grupa nevladinih organizacija Srbije zatražila je da se izmenama Zakona o izboru poslanika propiše da na izbornim listama svaki treći kandidat bude žena, umesto svaki četvrti kako je predloženo.
Tu inicijativu Centra modernih veština nazvanu "stvarnih 30 odsto" podržalo je više od 30 organizacija civilnog društva i više od stotinu pojedinaca.
Kako se navodi u saopštenju Centra modernih veština, ta inicijativa upućena je Odoboru Skupštine Srbije za ravnopravnost >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << polova od kojeg je zatraženo da bude zvanični predlagač amandmana na član 8. predloženih izmena Zakona o izboru narodnih poslanika.
Nevladine organizacije navode da je amandman kojim bi se preciziralo da na izbornoj listi među svaka tri kandidata po redosledu na listi mora biti najmanje po jedan kandidat - pripadnik manjeg zastupljenog pola u skladu sa Ustavom Srbije i Zakonom o ravnopravnosti polova, koji garantuju ravnopravnost žena i muškaraca i obavezuje državu da vodi politiku jednakih mogućnosti.
Predloženim izmenama Zakona o izboru poslanika koje će biti na dnevnom redu sednice parlamenta koja počinje sutra, predviđeno je da najmanje svaki četvrti kandidat na izbornoj listi mora biti žena, odnosno da na izbornoj listi mora biti najmanje 30 odsto kandidata manje zastupljenog pola.
U saopštenju nevladinih organizacija navodi se da bi, prema predloženom tekstu izmena zakona, stranka koja osvoji 15 mandata imala samo tri predstavnika manje zastupljenog pola, a kada bi se primenilo rešenje iz amandmana to bi bilo pet predstavnika, što je stvarnih 30 odsto.





