CESID: Promeniti Ustav zbog blanko ostavki

Izvor: Blic, 10.Feb.2011, 13:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

CESID: Promeniti Ustav zbog blanko ostavki

Izvršni direktor Centra za slobodne izbore i demokratiju (CeSid) Zoran Lučić ocenio je da za promenu dosadašnje prakse blanko ostavki poslanika u Skupštini Srbije nije dovoljno promeniti zakone, već da je neophodna i izmena Ustava.

"Vladajuća koalicija je odlučila da će izmenama zakona o izborima i skupštinskog poslovnika promeniti dosadašnju praksu blanko ostavki, ali to ne može da bude celovito rešenje", rekao je Lučić.

Prema njegovim rečima, nije dovoljno >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << izmeniti praksu i zakone, ako Ustav i dalje bude davao mogućnost za vraćanje takve prakse.

Lučić je podsetio da Ustav u jednoj rečenici kaže da narodni poslanik ima pravo da svoj mandat prenese na stranku, odnosno da joj ga vrati, što su partije koristile da njihovi kandidati za poslanike potpišu blanko ostavke.

On je rekao da je zbog prakse blanko ostavki u Skupštini Srbije sasvim dovoljno da sedi onoliko poslanika koliko stranaka, na osnovu rezultata izbora, uđe u parlament.

"Suvišan je veliki broj poslanika ako im nije dozvoljeno slobodno razmišljanje, nego partija razmišlja umesto njih", rekao je Lučić.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.