Izvor: B92, 17.Mar.2011, 09:25 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Bogdanović: Nasilje i dalje moguće
Beograd -- Ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović izjavio je da je poražavajuće to što sedam godina nisu otkriveni organizatori martovskog pogroma.
A da bi se sprečilo novo nasilje koje je, kako kaže, moguće, potreban je dijalog Beograda i Prištine.
"Činjenica koja je i poražavajuća i zabrinjavajuća je ta da ni posle sedam godina nisu otkriveni inspiratori i organizatori martovskog pogroma. Kažnjeni su samo pojedinci koji su učestovali u nasilju i to po >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << pravilu za manje prekršaje", rekao je Bogdanović.
On je istovremeno upozorio da i danas postoji opasnost od nasilja u Pokrajini.
"I danas postoji opasnost od izbijanja nasilja na Kosovu i Metohiji. Ta mogućnost pre svega leži u ambiciji Prištine da po svaku cenu izmeni realnost na terenu i integriše sever pokrajine", kazao je Bogdanović.
Prema njegovim rečima, Beograd zato upozorava da nasilini potezi prema severu od strane prištinskih institucija i albanskih ekstremista ne bi destabilozivali samo Kosovo već i čitav region.
"Da se stradanja i zločini ne bi ponovili moramo da se okrenemo budućnosti i dijalogu koji će nas dovesti do istorijskog kompromisa Srba i Albananaca", rekao je ministar.
Bogdanović je ocenio da je "dijalog koji je počeo jedini pravi put da se postepeno kroz argumentovane razgovore reše sva sporna pitanja i iza sebe ostave vekovni sukob, nesporazumi i razmirice koje su postojale izmedju dva naroda".
Bogdanović je podsetio da je talas martovskog nasilja pokrenuo niz političkih događaja i opservaciju dela međunarodne zajednice da je nerešen status bio jedan od ključnih pokretača nemira što je kasnije bilo korišćeno kao alibi za nelegalno proglašenje nezavisnosti Kosova.
Prema njegovim rečima, međunarodna zajednica na Kosovu snosi odgovornost što organizatori i inspiratori martovskog nasilja nisu srpečeni, otkriveni i kažnjen i dodao da takvim nečinjenjem izgleda kao da šalju poruku albanskim ekstremistima da će svaki zločin nad Srbima proći nekažnjeno.





