Blinken razočaran Kurtijevom odlukom, traži produženje roka; Hil: Bizarna pitanja potisnula bitna

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 28.Okt.2022, 19:39

Blinken razočaran Kurtijevom odlukom, traži produženje roka; Hil: Bizarna pitanja potisnula bitna

Američki državni Sekretar Entoni Blinken rekao je danas za portal "Pavlović tudej" da je razočaran i zabrinut zbog odluke Prištine o preregistraciji vozila na RKS tablice.

Blinken je istakao da SAD, zajedno sa Evropskom unijom pozivaju vladu u Prištini da produži rok za prelazak na nove tablice.

On je za portal rekao da Priština „prema Briselskom sporazumu, ima pravo da primeni novi režim registarskih tablica", ali da je produženje roka, koje je Kurti odbio, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << potrebno u interesu dijaloga Beograda i Prištine.

Dodao je da Beograd i Priština i Srbija "treba hitno i fleksibilno da rade na postizanju sveobuhvatnog sporazuma o normalizaciji odnosa usredsređenom na međusobno priznavanje".

"Važno je da obe strane smanje zapaljivu retoriku i preduzmu konkretne akcije kojima bi pokazale posvećenost konstruktivnoj saradnji kako bi se obezbedila stabilna i prosperitetna budućnost regiona", poručio je Blinken.

Hil: Bizarna pitanja potisnula bitna

Ambasador SAD u Beogradu Kristofer Hil rekao je danas da je razočaran što je dozvoljeno "da bizarna pitanja potisnu ona bitna, jer nisu zabavna kao ona o tablicama".

Hil je na Bezbednosnoj konferenciji u beogradskom hotelu Hajat ispričao da je, kada se vratio na Balkan bio iznenađen što je kosovsko pitanje ostalo na istom nivou i da je kao karijerni diplomata bio razočaran.

"Naša aspiracija bi trebalo da bude ima li budućnosti za srpsku zajednicu na Kosovu, ne o tablicama i šta su aspiracije i koja su pravila. Dozvolili smo bitnim pitanjima da se gurnu u stranu jer nisu zabavne kao priča o tablicama", rekao je Hil, prenosi Kosovo onlajn.

Rekao je i da bi voleo da je šef pregovaračkog tima u dijalogu sa Beogradom Besnik Bisljimi u Beogradu i da učestvuje na konferenciji kao što je bilo planirano, ali je ukazao na to da "i srpski pregovarač ima problema kad ide na Kosovo".

Bisljimi, koji je u Beogradu trebalo da učestvuje na dva skupa, vraćen je je juče kada je bio 100 kilometara od Beograda iz bezbednosnih razloga.

Stejt department razočaran odlukom Prištine

Stejt department saopštio je danas da su Sjedinjene Američke Države razočarane i zabrinute zato što je Priština odbila zahtev međunarodne zajednice da produži rok za zamenu registarskih tablica.

U saopštenju se navodi da je Vašington, zajedno sa međunarodnim partnerima, pozvao vladu u Prištini da produži rok za primenu novih registarskih tablica.

Stejt department navodi da "Priština, prema Briselskom sporazumu, ima pravo da primeni režim

RKS tablica", ali ističe da je odlaganje roka u interesu napretka dijaloga Beograda i Prištine uz pokroviteljstvo Evropske unije.

Premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti saopštio je danas da odluka o zameni registarskih tablica ostaje na snazi, a da će do 21. aprila iduće godine biti primenjene mere opomena, kazni i korišćenje probnih tablica.

Kurti je posle sednice vlade rekao da je doneta odluka da od 1. do 21. novembra za Srbe koji nisu preregistrovali vozila na "RKS" tablice bude izrečena opomena.

Kako je rekao, od 21. novembra do 21. januara iduće godine važiće mera novčane kazne, dok bi od 21. januara do 21. aprila Srbi koristili probne tablice.

Posle toga, kako je dodao, na KiM neće biti dozvoljene druge registarske oznake osim "RKS", prenosi Reporteri.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.