Biler: Sledeći put koristim silu

Izvor: B92, 29.Jul.2011, 22:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Biler: Sledeći put koristim silu

Rudare, Priština -- Komandant Kfora Erhard Biler izjavio je u Mitrovici da je večeras poslednji put odlučio da povuče pripadnike Kfora i da ne upotrebi silu za šta ima ovlašćenje.

Biler je rekao za RTK da će, ako se blokada puta nastavi, biti prinuđen da iskoristi ta ovlašćenja.

Komandant Kfora Erhard Biler izjavio da mu "nije lako pala" odluka da povuče jedinice sa srpskih barikada u Rudaru i da je to učinio u korist građana Zvečana. Biler je naglasio da ova >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << odluka ne menja ništa u njegovoj odlučnosti da deluje protiv ekstremista.

"Danas sam odustao od prisilnog prolaza, jer znam da su se među građane umešale radikalne i ekstremističke strukture, koje su čak bile i naoružane. Odlučio sam se u korist građana Zvečana. Ta odluka mi nije pala lako, ali ne želimo da povredimo bilo koga", istakao je Biler posle razgovora sa šefom beogradskog pregovaračkog tima Borkom Stefanovićem.

Biler, koji je izjavu davao dok su se jedinice Kfora povlačile iz Rudara, istakao je da je to bio konvoj za snabdevanje namirnicama vojnika u Leposaviću.

"Raspolažem sa dovoljno snage da sprovedem prolazak i doveo sam dovoljno snaga, jer moram da uspostavim slobodu kretanja. Svako ima pravo da demonstrira mirno, ali Kfor mora imati mogućnost da snabdeva svoje jedinice", kazao je nemački general.

Po njegovim rečima, predsednik opštine Zvečan obećao mu je da će "delovi Kfora" moći da koriste puteve na severu za snabdevanje.

Na pitanje kako bi delovao protiv mirnih demonstranata, on je rekao da bi "primenio odgovarajuće mere", ali je dodao da "nikom nije cilj da ugrozi ili preti građanima".

Biler je kazao da je Kfor preuzeo administrativne prelaze zbog bezbednosne situacije, te da je na Jarinju stacioniran samo Kfor, dok na Brnjaku ima i kosovske policije koja "pomaže u kontroli putnika".

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.