Izvor: Blic, 23.Avg.2001, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

BiH nije ničiji privatni posed

BiH nije ničiji privatni posed

Ono što je nedostajalo međunarodnoj zajednici do sada jeste brz i usredsređen pristup krizama na Balkanu. Dopuštalo se da problem uzme maha pre nego se pristupilo njihovom rešavanju. I u stvari, mnogi problemi su rešavani iz zapadne političke perspektive. Sentiment i osetljivost ovog regiona Evrope su posebni i oni se moraju uzeti u obzir kada se traži rešenje, kaže u intervjuu za 'Blic' Visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << i Hercegovini, austrijski diplomata Volfgang Petrič, objašnjavajući svoje kritike međunarodnoj zajednici koje je nedavno uputio u razgovoru za bečki 'Kurir'. Na pitanje da li međunarodna zajednica ili njeni ključni faktori možda ne razumeju dovoljno dobro balkanske nacionalne sindrome i nekim svojim potezima čak podstiču tenzije i sukobe, Petrič naglašava kako 'ima principa koji prevazilaze emocionalne aspekte', ističući da su to 'demokratija i poštovanje ljudskih prava'.

- Ja bih rekao da nekada nedostaje znanja u pogledu tehnike politike u ovom regionu, kaže Petrič. Govori se o ideji za stvaranje neke vrste subevropske unije za jugoistočnu Evropu. Da li je to moguće i koliko je realno?

- Mir i razvoj nije samo pitanje aranžmana unutar jedne države. Region kao takav treba da iznađe viziju. U BiH je postalo očigledno da nacionalistička retorika i separatistički planovi neće ljudima obezbediti hleb. Dostigli smo trenutak u vremenu kada se zemlje, i velike i male, a kamoli mali entiteti ne mogu održati u izolaciji. Svakoj pojedinoj zemlji u regionu potrebne su milijarde u stranim investicijama i one se međusobno nadmeću na tom planu. Put napred za ovaj region je u koordiranijem pristupu, kako ekonomskom tako i političkom. Ne znam da li bi to bila sub-Evropska Unija, ili jednostavno zona slobodne trgovine, ali primer EU pokazuje da ekonomska integracija može pomoći da se prevaziđe čak i svetski rat. Svedoci smo brojnih incidenata sa pretnjama i ubistvima povratnika, neredima tokom verskih ceremonija... Verujete li u budućnost multietničke BiH u kojoj bi se postepeno umanjivala vlast entiteta u korist centralnih organa vlasti?

- Odgovor je direktan: da, verujem u budućnost multietničke Bosne i Hercegovine. Ljudi u BiH su prešli dug put u rekonstrukciji svoje zemlje - izbeglice se vraćaju, Srbi, Hrvati i Bošnjaci ponovo žive jedni pored drugih. Ko želi povući novu granicu sada, šest godina nakon rata? Ko može verovati da bi i jedna strana ponovo prihvatila granice? Ljudi su imali i previše podela. Sada treba da vide i put napred. Ako se budemo oslanjali na rešenja iz 19. veka dobićemo i odgovore iz 19. veka - dakle: krvoproliće. Nema ni jednog razloga zašto dobar Srbin, dobar Hrvat, dobar Bošnjak ne bi mogao isto tako biti dobar građanin BiH. Međutim, poenta nije u slabljenju entiteta, nego u jačanju državnih institucija. Jedino na taj način BiH može funkcionisati, a njeni građani će uživati dobrobit evropske integracije. Put od Banjaluke do Evrope ide kroz BiH. Stiče se utisak da SAD baš nisu blagonaklone prema vašem radu u BiH? Da li je to posledica različitih viđenja stanja u BiH vas i američkog ambasadora u BiH Tomasa Milera. Otkud, uopšte, te kritike i da li vam smetaju?

- Ja mislim da je to obična zabluda u javnosti, koja se tako pohlepno odmah prihvata, jer predstavlja finu priču za novine. Činjenica je da su Sjedinjene Države, koje su jedna od najaktivnijih članica Upravnog odbora PIC-a, uvek podržavale moj rad u BiH. Podršku je izrazio isto tako i državni sektretar Kolin Pauel prilikom posete Sarajevu i mi imamo odlične radne odnose. Što se tiče ambasadora Milera, on je bio veoma dragocen i upućen partner - kada god sam morao doneti tešku odluku u toku protekle dvije godine, uvek je na Upravnom odboru Saveta za implementaciju mira davao svoju punu podršku. Želim mu sve najbolje na novom poslu. Spekuliše se da se u američkom Kongresu vodi neka vrsta istražnog postupka protiv vas. Koliko u tome ima osnova?

- Nije mi poznata ikakva istraga o tome. I koliko ja znam, Kongres SAD-a je opovrgao da postoje ikakve namere o upućivanju istražne misije. Takođe je rečeno da je Kongres temeljno i redovno primao zadovoljavajuće izveštaje iz mog ureda. Spekulacije o kandidaturi Nemačka štampa tvrdi da ste ozbiljan kandidat za budućeg predsednika Austrije. Imaju li tvrdnje osnova i hoćete li se kandidovati?

- Da, poznato mi je da postoje napisi u štampi o svakovrsnim javnim dužnostima koje ću izvršavati. Ali to su čiste spekulacije. Moj mandat je upravo produžen na još jednu godinu i ja se u potpunosti koncentrišem na zadatke koje obavljam u ovoj zemlji. Velimir Iilić

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.