Izvor: Blic, 14.Jun.2006, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Beograd gubi bitku za Kosovo

Beograd gubi bitku za Kosovo

Pregovarački tim Beograda već mesecima vodi Srbe na Kosmetu pravo u propast. Rezultati pregovaračkog tima su nikakvi. Mnogo je onih koji se sudbinom Kosova bave kao navodni eksperti, a ništa ih za ovaj prostor ne veže. Pogrešna je taktika i diplomatija dvojice čelnih ljudi na vlasti u Beogradu. A sve to dovešće do toga da ćemo kao narod na Kosmetu izgubiti i ono za šta se moglo izboriti, kaže za 'Blic' Nenad Radosavljević, član Državnog >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << saveta za KiM, na čijem je čelu Vojislav Koštunica.

- Nažalost, mi sa kosovske političke scene predali smo sebe ali i sudbinu naroda u ruke političara u Beogradu. Siguran sam da Koštunicu i Tadića, i mnoge druge, najvećim delom ne veže ništa za ovaj prostor. Oni imaju obavezu utoliko što pred sledeće izbore treba da navedu i nešto oko Kosova - kaže Radosavljević, koji je i u nekoliko mandata bio savetnik u kabinetu šefova misije UN.

On dodaje da su se vlasti u Beogradu do sada, 'najvećim delom bez uspeha', bavile krupnim temama poput statusa, decentralizacije... Ističe da se, međutim, iza svih fraza nisu konkretno i delotvorno dotakli suštinskog - a to je izboriti se za svakodnevni život čoveka na Kosovu, njegovu imovinu i povratak naroda.

- Sanda Rašković, Koštunica, ali i Tadić, nude planove, a ljudi ne osećaju i ne prepoznaju da neko u Beogradu zaista misli o njima. To je stvarnost Srba na Kosmetu - ističe Radosavljević.

Na pitanje da li će Kosovo dobiti nezavisnost voljom i nametnutim rešenjem međunarodne zajednice, naš sagovornik odgovara da su Albanci, bez obzira na to, već postigli svoj cilj.

- Srbi su isterani, imovina im je oteta ili otkupljena, politički su usitnjeni. Nezavisnost mogu sutra proglasiti u Savetu bezbednosti, a ne moraju ni to jer to nikome ne treba kada je otimačina već završena - kaže Radosavljević i ističe da je Beograd mnogo toga već propustio.

- Sada će Beograd da pokuša da se u pregovorima bar nešto dobije, ali samo da bi poraz koji je na vidiku pokušali da predstave kao pobedu. Ali, nećemo dobiti ni to malo što će tražiti Koštunica i Tadić. A ni mi koji ovde živimo. I tu se završava priča Beograda - ističe Radosavljević i kaže da vlasti u Beogradu 'imaju svoje demagoge ovde'.

- To su Marko Jakšić i Milan Ivanović. Njima dvojici trebaju tapije da vladaju i onda kada na Kosovu ostane bar jedan Srbin - kaže on.

Željka Jevtić

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.