
Izvor: Politika, 30.Maj.2008, 23:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Beograd će ipak da sačeka
Ni posle jučerašnjeg razgovora uz kafu, predstavnici radikala, „narodnjaka” i socijalista nisu ubedili v. d. gradonačelnika Zorana Alimpića da preinači odluku i ranije zakaže sednicu Skupštine grada
Ni jučerašnji sastanak vršioca dužnosti gradonačelnika Beograda Zorana Alimpića sa predstavnicima novoformirane koalicije radikala, narodnjaka i socijalista nije doneo nikakav pomak u procesu konstituisanja nove vlasti u prestonici.
„Lepo smo razgovarali, >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << popili smo kafu i ostali smo, naravno, svi pri svojim stavovima”, kazao je Alimpić u izjavi Tanjugu.
Sastanak sa Alimpićem tražili su predstavnici radikala, narodnjaka i socijalista, koji su prethodno juče održali vanrednu konferenciju za novinare na platou ispred Skupštine grada i zatražili od Zorana Alimpića, v. d. gradonačelnika Beograda, da promeni odluku o zakazivanju konstitutivne sednice i zakaže je pre 14. jula.
Novinarima su se obratili Aleksandar Vučić, kandidat koalicije za gradonačelnika, Andreja Mladenović, iz DSS-a, i Aleksandar Antić iz SPS-a koji su pozvali Alimpića da omogući sprovođenje „većinske volje Beograđana”. Aleksandar Vučić je istakao da je Alimpić, odlukom da zakaže sednicu tek 14. jula, ozbiljno prekršio zakon.
Alimpić je rekao da su Vučić, Mladenović i Antić tražili od njega da preinači svoju odluku o zakazivanju konstitutivne sednice novog saziva gradske skupštine.
„Tražili su da taj datum pomerim, odnosno da zakažem konstitutivnu sednicu ranije. Tvrdili su da je moja obaveza da se ta sednica održi u roku od 15 dana od dana objavljivanja ukupnih rezultata izbora, što mislim da nije tačno, odnosno to u zakonu ne piše”, kazao je Alimpić.
S druge strane, Aleksandar Vučić je pre sastanka s Alimpićem rekao i da se u zakonu nigde ne navodi rok od dva meseca za konstituisanje skupštine, već da ova odredba ukazuje da se posle tog vremena uvode privremene mere ukoliko ne postoji većina potrebna za formiranje gradskog parlamenta. Vučić je istakao da se tako nešto neće dogoditi jer koalicija SRS–DSS–SPS „ima većinu čistu kao sunce”.
Programski direktor Cesida Marko Blagojević smatra da je odluka o zakazivanju sednice gradske skupštine za 14. jul potpuno u skladu sa zakonom.
Blagojević je za B92 objasnio da je odluka zasnovana na Zakonu o lokalnoj samoupravi i Zakonu o lokalnim izborima, i da nema mesta za drugačija tumačenja.
U članu 56. zakona o lokalnim izborima piše da predsednik prethodnog saziva skupštine ima obavezu da u roku od 15 dana od proglašenja konačnih rezultata izbora zakaže konstitutivnu sednicu. Međutim, ovaj zakon ne definiše do kada sednica mora da bude održana.
Marko Blagojević objašnjava da bi sednica, prema članu 87. Zakona o lokalnoj samoupravi, trebalo da bude održana u roku od dva meseca od proglašenja rezultata izbora.
„Ukoliko uzmemo u obzir ova dva zakona, tu prostora za tumačenja prosto nema i jedna i druga odredba ovog zakona su dovoljno jasne”, ukazuje Blagojević.
Posle sastanka u Skupštini grada reagovao je i portparol DSS-a Andreja Mladenović izjavivši da Zoran Alimpić „namerno krši sve demokratske norme”
– Alimpića smo upoznali da postoji potpisani koalicioni sporazum koji obezbeđuje većinu za konstituisanje organa vlasti u Beogradu. Ipak, sada je jasno da on neće promeniti stav što se tiče datuma održavanja konstitutivne sednice. Sve to govori da on apsolutno ništa ne zna o demokratiji ili namerno krši sve demokratske norme kako bi sprečio legitimno konstituisanje vlasti u glavnom gradu – izjavio je Mladenović Tanjugu ocenivši da se „do sada niko nije usudio da kaže da neće da sazove skupštinu zato što se nada da će uspeti da razbije oformljenu koaliciju i napravi neku novu”.
I Marko Blagojević iz Cesida kaže da pretpostavlja da odluka vršioca dužnosti gradonačelnika o datumu saziva konstitutivne sednice ima političku pozadinu.
„Moguće da, na taj način, Demokratska stranka, čiji je član v. d. gradonačelnika, pokušava sebi da ostavi prostora, s obzirom na to da republička koalicija još uvek nije formirana i na to da i jedna i druga strana primenjuju princip ’guranja’ vlasti po vertikali”, kaže Blagojević.
Programski direktor Cesida međutim naglašava da je zakonitost akta bitnija od motiva i ponavlja da ovaj akt jeste po zakonu.
Sam Alimpić juče je za agenciju Beta izjavio da postoji mogućnost da odluku promeni kada stekne utisak da su pregovori o republičkoj vladi završeni. „Ali to samo ja mogu da uradim, a u ovom trenutku ne nameravam da menjam odluku”, naveo je Alimpić objasnivši da ima informacije da će u pregovorima o republičkoj vladi biti reči i o konstituisanju gradske skupštine i izboru izvršnih organa grada, te da je zato procenio da treba malo sačekati sa konstitutivnom sednicom skupštine prestonice.
Međutim, iz SPS-a na čiju podršku računa Alimpićeva Demokratska stranka, za sad nema najava da bi mogli da promene koalicione partnere na gradskom nivou.
Aleksandar Antić iz SPS-a rekao je da Alimpić nije zakazao konstitutivnu sednicu skupštine, nego je objavio da „ne prihvata volju više od 500.000 građana”.
– Iskoristićemo sva zakonska prava da se ova potpuno nezakonita odluka poništi i da se sednica održi u zakonskom roku. Očekujemo podršku medija, podršku OEBS-a, međunarodnih faktora i ambasadora –rekao je Antić.
On je ponovio da niko neće moći da utiče na stranke koalicije u kojoj su socijalisti da promene svoju odluku o formiranju gradske vlade u Beogradu.
– Mi smo časni ljudi, i na nas je nemoguće uticati na bilo koji način. Ako je tih mesec dana rok za to, mislim da je to izgubljeno vreme– rekao je Antić.
On nije želeo da odgovori na pitanja o medijskim spekulacijama o mogućem raspadu koalicije u kojoj se nalazi, kao ni da li bi, u slučaju da PUPS i Jedinstvena Srbija izađu iz koalicije, ove stranke mogle da zadrže svoje mandate.
– Stranke naše koalicije su u sjajnim odnosima, nema potrebe za takvim spekulacijama– odgovorio je kratko Antić.
Vučić je najavio da neće tolerisati dalje odlaganje sednice skupštine grada, a Mladenović je dodao da će narednih dana na nivou koalicije biti doneta odluka o budućim koracima koji će se, kako je kazao, „pre svega, odnositi na odbranu demokratije i sprečavanja uzurpacije vlasti od strane Alimpića i Demokratske stranke”.
U toku jučerašnje konferencije za novinare na otvorenom ispred Starog dvora okupilo se i oko dve stotine simpatizera radikala i ostalih partija ovog bloka koji su istakli transparente sa porukama: „Slobodan Beograd posle 67 godina” i „Odlazite žuti”. Oni su iz prvih redova lidere stranaka bodrili aplauzima uzvikujući „Aco, Srbine” i „Andreja, Srbine”. Ispred Skupštine grada dežurala su i policijska vozila, a u vreme skupa niko od zaposlenih u Skupštini grada nije ušao ni izašao iz zgrade.
I. Albunović
------------------------------------------------------------
Zakon o lokalnoj samoupravi
Član 28
Skupština opštine se smatra konstituisanom izborom predsednika skupštine i postavljenjem sekretara skupštine.
Član 87
Ako se u jedinici lokalne samouprave ne sprovedu izbori za odbornike ili ako se posle sprovedenih izbora ne konstituiše skupština u skladu sa ovim zakonom u roku od dva meseca od objavljivanja rezultata izbora, vlada imenuje privremeni organ iz člana 86. stav 4. ovog zakona koji obavlja tekuće i neodložne poslove iz nadležnosti skupštine i izvršnih organa jedinice lokalne samouprave.
Zakon o lokalnim izborima
Član 56
Konstitutivnu sednicu skupštine saziva predsednik skupštine iz prethodnog saziva u roku od 15 dana od dana objavljivanja rezultata izbora.
Oba zakona Narodna skupština usvojila je 29. 12. 2007. godine.
-----------------------------------------------------------
GIK nije nadležna da tumači rokove
Gradska izborna komisije nije nadležna za tumačenje rokova vezanih za zakazivanja konstitutivne sednice za odbornike Skupštine grada, izjavio je predsednik Gradske izborne komisije Vladan Ivanković.
On je rekao da je u nadležnosti tog tela isključivo tumačenje rokova vezanih za izbore, a da se posao Gradske izborne komisije završava izdavanjem potvrda za odbornike.
Tanjug
--------------------------------------------------------------------------
Koštunica: Podrivanje demokratskog poretka
Predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica ocenio je juče da odluka o zakazivanju konstitutivne sednice novog saziva skupštine Beograda za 14. jul predstavlja podrivanje demokratskog poretka u zemlji i preti uvođenjem Srbije u veliku krizu.„Nepromišljenom odlukom da se spreči izbor novih vlasti u Beogradu podriva se demokratski poredak u zemlji i ugrožavaju državne institucije. Ovakva samovolja i uzurpacija vlasti može Srbiju gurnuti u veliku krizu”, upozorio je Koštunica u izjavi dostavljenoj Tanjugu.
Ističući da su „svi protivnici demokratije uvek opravdavali njeno rušenje nekim navodno višim vrednostima i ciljevima”, on je primetio da se i sada „sa ustima punim Evrope, ruše osnovni postulati demokratije da većina saglasno zakonu konstituiše vlast”.„Da li može uopšte da se zamisli da se danas još negde u Evropi ne saziva skupština zato što se nekom ne dopada ko sačinjava većinu”, zapitao je Koštunica i dodao da ne veruje da „bilo ko u Srbiji ko se borio za demokratiju i ko demokratiju iskreno poštuje može odobravati ovakve odluke”.„Veliku odgovornost preuzimaju svi koji se usuđuju da se poigravaju sa zakonom i sprečavaju konstituisanje institucija, jer na taj način ozbiljno ugrožavaju slobodu”, ocenio je premijer.„U demokratskim državama jedina demokratska vlast je ona koja se većinom glasova obrazuje u skupštini. Sve drugo je sila, gaženje volje građana i uzurpacija vlasti ma kakvi se navodno uzvišeni razlozi saopštavali”, ocenio je Koštunica i zaključio da „nijedna vlast nije vredna da se zbog nje ugrožava demokratija”.
Tanjug
[objavljeno: 31/05/2008.]