
Izvor: S media, 01.Jun.2012, 09:51 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Bajatović: Veće učešće SPS u vladi
Potpredsednik Socijalističke partije Srbije Dušan Bajatović izjavio je da vlada treba da bude formirana što pre i da očekuje povećano učešće kadrova te stranke i veći broj ministarstava, shodno rezultatu koji je SPS postigla na izborima.
Bajatović smatra da buduća vlada može biti nešto veća ili manja, ali da mora biti stabilna da bi mogla da odgovori na otvorena socijalna, ekonomska i nacionalna pitanja.
"I građani i stručna javnost zahtevaju da >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << se vlada formira što pre. I ja je išcekujem. Nije to samo zbog naglog skoka evra u poslednje vreme već zato što nam privreda već šest meseci stoji, a socijalni zahtevi rastu", kazao je Bajatović u intervjuu "Blicu".
Jovanović: LDP prirodni partner bloka DS i SPS
Vlada sledeće sedmice
Tadić: Dobio sam podršku stranke (VIDEO)
Na pitanje ko je bliži vladi - LDP ili URS, on je kazao da "to treba da bude tim koji može unutar sebe da funkcioniše sa što manje unutrašnjeg ucenjivanja".
"Vode se razgovori i ja bih najviše voleo što širu koaliciju, ali zasnovanu na jasnim ekonomskim, političkim, nacionalnim i socijalnim ciljevima", rekao je Bajatović.
Govoreći o pitanjima koja su do sada otvorena u pregovorima, on je kazao da se trenutno definiše ekonomska strategija, vode razgovori o rezanju troškova ili povećanju potrošnje gde je potrebno, a da je otvoreno i pitanje eventualnog povećanja PDV-a, ocenivši da to kratkoročno može da da rezultat, ali bi dugoročno značilo pad ekonomskih aktivnosti u Srbiji.
Što se tiče aranžmana sa MMF-om, Bajatović je rekao da SPS nikada nije rekla da neće MMF, ali je dodao da "mi mislimo da statistika u ovom momentu ubedljivo govori protiv MMF-a".
"Nismo protiv toga da se reže budžetska potrošnja makar nam tu MMF služio kao izgovor, ali isto tako smo bili u situaciji prošli put da smo zahvaljujući zahtevu MMF, što na kraju nije rezultiralo aranžmanom s njima, skinuli i investicionu potrošnju", kazao je Bajatović.
Bajatović smatra da se ne može zasnivati razvoj na fiskalnoj i monetarnoj stabilnosti, "jer ćemo tako izgubiti tržište i sve ekonomske prednosti".
"Moramo da uđemo u investicionu potrošnju, reindustrijalizaciju, mora postojati državni intervencionizam zasnovan na tržišnim principima, jer država mora da preuzme odgovornost, pre svega za lošu privatizaciju, ali i da se smaanji korupcija, da se završi reforma pravosuđa i društva, pa i vlade", zaključio je on.
(Tanjug)
Foto: Beta