Izvor: Akter, 25.Mar.2015, 23:32 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ašraf Gani se zahvalio SAD za pomoći
Ganija su toplo dočekali predstavnici obe stranke u Kongresu i republikanci i demokrate
Avganistanski predsednik Ašraf Gani više puta se u današnjem govoru u američkom Kongresu zahvalio Amerikancima na njihovom angažovanju u ratu u Avganistanu.
"Iznad svega želim da počnem tako što ću se zahvaliti američkom narodu čija je velikodušna podrška mojoj zemlji bila od ogromnog značaja u unapređenju slobode", rekao je Gani pred predstavnicima američkog Kongresa.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Akter << />
On se zahvalio Kongresu, predsedniku Baraku Obami, i odao priznanje dugogodišnjoj pomoći SAD koji su se u njegovoj zemlji angažovali u najdužem sukobu u svojoj istoriji. Rekao je da njegova zemlja ima "veliki dug" za preko 2.200 Amerikanaca koji su ubijeni u Avganistanu.
"Naša zahvalnost za dubinu američkog doprinosa našem narodu ne može da se meri samo rečima. Ona može skoro bukvalno da se meri brojem Avganistanaca čija budućnost se promenila zahvaljujući Americi i njenim saveznicima", rekao je avganistanski predsednik.
Njegove reči su dočekane ovacijama, posebno kada je rekao da više od tri miliona devojčica danas ide u školu, a ni jedna nije išla pre napada 11. septembra i američke intervencije.
"Njihovi roditelji vam se zahvaljuju", rekao je avganistanski šef države.
On se zahvalio Americi za razvojnu pomoć i pomoć civilnom društvu i obećao da će dobro upravljati pomoći koju će SAD nastaviti da pruža njegovoj zemlji dok pokušava da se ponovo izgradi i istovremeno bori protiv pobunjenika.
Njega su toplo dočekali predstavnici obe stranke u Kongresu i republikanci i demokrate.
Ašraf Gani se sastao sa predsedniko SAD Barakom Obamom u Beloj kući juče, tokom svoje prve posete Americi od kada je postao predsednik u septembru. On je nasledio Hamida Karzaia čiji odnosi sa Vašingtonom su se bili dosta pogoršali.







