Izvor: B92, 21.Jul.2003, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Agošton: Tražimo dvojno državljanstvo
Subotica -- Stranke vojvođanskih Mađara zatražiće od mađarskog parlamenta da donese odluku po kojoj će Mađari iz Vojvodine imati pravo i na mađarsko državljanstvo. Predsednik Demokratske stranke vojvođanskih Mađara Andraš Agošton, pokretač te inicijative, rekao je da činjenica da Mađarska sledeće godine ulazi u Evropsku uniju nije ograničavajuć faktor za mogućnost davanja dvojnog državljanstva. "Ukupna materija u vezi s dvojnim državljanstvom je deo poslova i nadležnosti >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << koji se ne prenose prilikom ulaska u EU, već svaka država za sebe uređuje to pitanje", rekao je Agošton. On je podsetio da desetak zemalja EU ima neke modele dvojnog državljanstva.
Premijer Srbije Zoran Živković nedavno je, prilikom susreta s mađarskim premijerom Peterom Međešijem u Subotici, rekao da Srbija nema ništa protiv da Mađari iz Vojvodine dobiju i mađarsko državljanstvo. Agošton je za utorak sazvao sastanak svih relevantnih stranaka vojvođanskih Mađara, sa kog treba da bude upućeno pismo-inicijativa mađarskom parlamentu.













