Agencija za borbu protiv korupcije: Odbornici mogu biti i poslanici

Izvor: Blic, 09.Mar.2010, 16:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Agencija za borbu protiv korupcije: Odbornici mogu biti i poslanici

Odbor Agencije za borbu protiv korupcije usvojio je načelni pravni stav po kome će se odbornicima odobravati da istovremeno budu poslanici u Skupštini Srbije ili Skupštini Vojvodine, rečeno je danas Beti.

Odbornici će takođe moći da obavljaju i drugu javnu funkciju, ukoliko između nje i odborničke ne postoji odnos zavisnosti.

Na sajtu Agencije objavljeno je da su članovi Odbora i direktorka na sednici 8. marta "razgovarali o primeni propisa i merila na osnovu >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << kojih bi se davala saglasnost za obavljanje druge javne funkcije, odnosno drugog posla ili druge delatnosti". Usvojen je pravni stav o tome koji sve funkcioneri i u kojim slučajevima imaju pravo da od Agencije zatraže saglasnost za obavljanje druge funkcije, odnosno delatnosti koji će u originalnoj verziji biti objavljen na sajtu Agencije, navodi se u saopštenju.

U Agenciji je Beti rečeno da je stav o odobravanju druge funkcije "načelan" i da se ne primenjuje automatski, već će Agencija na osnovu tog stava rešavati pojedinačne zahteve za odobravanje druge funkcije.

Agencija može odobriti funkcioneru da obavlja drugu funkciju ukoliko druga funkcija nije u sukobu interesa sa prvom i ako se istovremenim obavljanjem dve funkcije ne narušava prepostavljeno poverenje građana u savestan i odgovoran rad funkcionera. Uz zahtev za saglasnost za drugu funkciju, funkcioner Agenciji treba

da dostavi pribavljeno pozitivno mišljenje organa koji ga je izabrao, postavio ili imenovao na prvu javnu funkciju.

Odbor je takođe usvojio načelni stav da odbornici koji nisu u radnom odnosu mogu da obavljaju i drugu funkciju.

Na sednici 8. marta razmatran je i član 33. zakona i zaključeno da se restriktivne mere tog člana, kao što su potpuna zabrana zasnivanja samostalne delatnosti, zabrana funkcije upravljanja, nadzora ili zastupanja u privrednom društvu, ne odnose na funkcionere koji funkciju ne obavljaju na stalnom radu.

U Agenciji je Beti rečeno da bi restriktivno tumačenje značilo da, na primer, odbornik koji ne prima platu kao odbornik, a ostane bez posla u firmi u kojoj je radio, ne bi smeo da počne da taksira, ili da narodni poslanik koji ne prima platu u skupštini ne može da bude direktor u tudjoj privatnoj firmi.

Odbor je usvojio i stav da član izvršnog organa vlasti nema to pravo čak i ako se opredelio da ne bude na stalnom radu.

Na sednici je takođe zauzet stav da gradski sekretari, zbog ovlašćenja koja imaju, jesu funkcioneri na koje se odnose odredbe Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije, rečeno je Beti.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.