Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 18.Maj.2010, 13:31 (ažurirano 02.Apr.2020.)
ДСС тражи да се Шормаз разреши и чланства у одборима
БЕОГРАД - Посланик ДСС Зоран Николић изјавио је данас да после накнадног објашњења лидера СНС Томислава Николића о неспоразуму те две странке више не постоји проблем да ДСС и СНС наставе да делују заједнички у правцу обарања актуелне Владе Србије и стварања нове, национално >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << одговорне владе.
"После накнадног објашњења Томислава Николића да је посреди погрешно тумачење и у крајњој линији грешка, ми то прихватамо као чињеницу и апсолутно сада не постоји проблем да наставимо да делујемо заједнички у правцу обарања ове владе и формирања једне нове национално одговорне и професионалније владе", рекао је Николић новинарима у парламенту.
Он је додао да је заједнички циљ ДСС и СНС обарање владе Мирка Цветковића, која, како је рекао, не може да пронађе адекватно решење за излазак из кризе.
Николић је навео и да ће контакти, како се сарадња две странке буде продубљивала, бити на све вишем нивоу, па тако и на нивоу председника странака.
Сарадња и концепт двопартијског система (не) иду заједно?
Међутим, портпарол Демократске странке Србије Петар Петковић рекао је данас да председник странке Војислав Коштуница, због обавеза, ове недеље неће моћи да се састане са лидером напредњака Томиславом Николићем.
"ДСС ће се ово недеље бавити својим новим економским програмом уочи предстојеће седнице ГО и зато ове недеље није могућ састанак са Српском напредном странком", казао је Петковић агенцији Бета али је додао да ДСС остаје за за сарадњу са Српском напредном странком (СНС).
Николић је на данашњој конференцији за новинаре рекао да је јутрос затражио да се састане са Коштуницом како би разјаснили неспоразуме.
"ДСС је јасно саопштила да је за сарадњу са СНС-ом, али смо као одговор на то слушали непрестану причу о прављену двопартијског система, о томе да смо политички супарници и да су посланици ДСС добродошли у СНС", подсетио је Петковић.
Петковић је поручио да чланови ДСС сарадњу другачије виде, али да у сваком случају и даље остаје заједнички циљ свих опозиционих странка да се у Србији распишу заједнички избори.
Вучић:Имаћемо времена и следеће недеље
Заменик председника Српске напредне странке (СНС) Александар Вучић изразио је данас жаљење што Демократска странка Србије нема времена да се ове недеље састане са напредњацима и додао да позив важи и за следећу недељу.
"Ми (СНС) увек имамо времена да разговарамо са свима који се боре за грађане Србије и против овог режима", рекао је Вучић за агенцију Бета, након што је из ДСС саопштено да ове недеље немају времена за разговоре на које их је позвао лидер напредњака Томислав Николић.
"Без обзира што они (ДСС) немају ове недеље времена, ми ћемо имати времена и следеће недеље, и то не зато што смо слаби, већ зато што смо јаки и одговорни према грађанима Србије и увек ћемо имати довољно времена да разговарамо са онима који, бар тако кажу, желе да се боре против режима", рекао је Вучић.
Шормазов мандат
Зоран Николић је данас изразио очекивање да ће мандат посланика Драгана Шормаза, који је прошле седмице искључен из ДСС, припасти тој странци.
Николић је новинарима у парламенту рекао да не жели да прејудицира одлуку скупштинског Административног одбора, али да очекује да мандате буде враћен ДСС.
Шормаз је раније данас изјавио да ће до одлуке Административног одбора о његовом мандату бити самосталан посланик, а да ће након тога, уколико мандат остане њему, одлучити како ће се даље политички ангажовати.
"Чекам одлуку Административног одбора и сигуран сам да ће мандат остати мени. Бићу самосталан посланик док одбор не одлучи, а ако мандат остане мени одлучићу како ћу се даље ангажовати", рекао је Шормаз.
Спор око његовог мандата прокоментарисала је и шефица посланичког клуба "За европску Србију" Нада Колунџија, која је казала да ће Административни одбор, као и до сада, сагледати комплетну ситуацију и на основу тога проценити да ли су се стекли услови да бланко оставка, коју је поднела ДСС, буде прихваћена или не.
"Ми смо и у ранијим случајевима имали ситуацију у којима се полази од претпоставке да је посланик власник свог мандата, али морају да постоје одређени услови под којима може да се активира оставка. Када посланик оспорава своју оставку то захтева пажљиво разматрање пре свега формално правних процедура у којима постоји или не постоје разлози за одузимање мандата", рекла је Колунџија новинарима.
Демократска странка Србије (ДСС) затражила је да се Драган Шормаз, који је искључен из те странке, разреши чланства у скупштинским одборима и да му се одузме посланички мандат.
Драган Шормаз искључен је из ДСС-а 13. маја пошто је у јавности оштро критиковао лидера ДСС-а Војислава Коштуницу. ДСС је у петак, 14. маја поднела у писарници Скупштине бланко оставку Драгана Шормаза.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...











