Ђелић у Бриселу са европским званичницима

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 29.Jan.2010, 02:46   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ђелић у Бриселу са европским званичницима

БРИСЕЛ - Србија је данас званично укључена у припреману Дунавску стратегију ЕУ, којом се планира финансирање пројеката економског, саобраћајног, еколошког и културно-туристичког макрорегиона земаља у сливу највеће европске реке.

То је данас у Бриселу изјавио потпредседник >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << српске владе Божидар Ђелић који је разговарао с генералним директором за регионалну политику Европске комисије Дирком Анером, и предао му документ с пројектима које Србија жели да оствари на дунавском подручју.

У стратегију ће бити укључено шест подунавских земаља ЕУ, Србија, Хрватска, Молдавија и Украјина, а цео подухват је покренула једна од најмоћнијих немачких покрајина, Баден-Виртенберг.

Указујући на велике потенцијале дунавског слива, Ђелић је навео да је тренутно на Дунаву, у односу на Рајну, другу највећу европску реку, регистровано десет пута мање бродова, а дунавским током се превози осам пута мање робе него на Рајни.

Србија се, по речима Ђелића, први пут третира равноправно с чланицама ЕУ, јер је укључена у израду Дунавске стратегије, коју би Европска комисија требало да сачини до јесени ове године.

Ђелић је истакао да је у Европској комисији добио уверавања да ће се према Србији поступати као према чланицама ЕУ кад се буду израђивали и финансирали пројекти уређења пловног тока, изградње путева, мостова, лука, енергетике, робних терминала, туристичких објеката, развоја економских потенцијала и пројеката очувања природне средине дунавског слива.

Дунав је, истакао је потпредседник српске владе, велика шанса Србије, будући да Дунав кроз Србију пролази дужином од 588 километара, што је четвртина од око 2.000 километара слива ове реке.

Ђелић је приметио да је досад једино у ЕУ, прошлог октобра, усвојена макрорегионална стратегија за Балтик, за чије је пројекте обезбеђено 50 милијарди евра из европског буџета.

Он је додао да је отуд веома важно да Србија буде укључена у такву, дунавску регионалну стратегију великих размера, јер ће идућих година моћи да рачуна и на прилив значајних структурних финансијских средстава.

Реч је о средствима Европске комисије, новцу из програма ИПА за подршку земљама кандидатима за чланство у ЕУ, као и средствима Европске инвестиционе банке и других финансијских установа.

А кроз две-три године би Србија, заједно са другим подунавским земљама, такође, могла рачунати на много већа средства из структурних фондова ЕУ.

У четвртак ће у Новом Саду бити одржан сусрет ректора универзитета из свих подунавских градова, с циљем да се и научно-технолошки афирмише иновациони потенцијал Дунава.

Пројекти Србије укључују, поред осталог, и чишћење и обнову мреже канала Дунав-Тиса-Дунав.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.