Posao u manjem mestu, biro ili inostranstvo - šta bi pre izabrali niški lekari nakon studija

Izvor: JužneVesti.com, 02.Feb.2023, 09:44

Posao u manjem mestu, biro ili inostranstvo - šta bi pre izabrali niški lekari nakon studija

Malim mestima u Srbiji nedostaju lekari, iako ih je oko 1.400 na birou, jer bi oni radije da idu u inostranstvo, rekla je ministarka zdravlja Danica Grujičić. Između posla u manjem mestu i čekanja na birou neki od niških studenata medicine i onih koji su već diplomirali izabrali bi da rade, dok su neki odlučni u tome da žele da odu iz zemlje.

Anđela Arsić je završila Medicinski fakultet u Nišu, stažirala i trenutno je na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje. >> Pročitaj celu vest na sajtu JužneVesti.com << Kaže da ne bi odbila posao u nekom malom mestu i da bi to iskoristila da stekne iskustvo.

Bilo bi mi samo važno da to mesto bude bliže. Od Prokuplja do Kruševca mi je u redu, ali ne bih da putujem po dva sata u jednom smeru svakog dana na posao. Mada, možda bih i iznajmila stan, ali svakako bih gledala da bude bliže. Znam da je nemoguće odmah dobiti sve na tacni i da je teško zaposliti se u Nišu ili Beogradu - priča Arsić.

U inostranstvo ne bi išla i dodaje da bi iskoristila priliku da se prijavi na konkurs Ministarstva za posao u okolnim mestima.

Čula sam da će da bude neki veliki konkurs marta. Ne znam koliko je to tačno, čekam. Ministarka je najavila zapošljavanja u februaru, ali to je za 100 najboljih, pa se nadam da će biti taj konkurs u martu za one sa prosekom preko 8,5, iako još ništa nema zvanično - objašnjava ona.

U bilo kojoj ustanovi u Srbiji radio bi i Ilija Čelić, koji je takođe završio niški Medicinski fakultet, jer ističe da voli svoju struku. U radu u manjoj sredini kao prednost vidi to što bi mogao da bude samostalniji kao lekar.

Za početak bih čak i više voleo da radim u nekoj manjoj ustanovi, jer na taj način se potpuno oslanjam na svoje znanje i vežbam samostalno donošenje odluka. Rad u manjoj ustanovi bi mi pružio sveobuhvatno iskustvo i dobru osnovu za dalje profesionalno napredovanje. S druge strane, rad u velikoj ustanovi bi mi omogućio da budem deo dobro organizovanog sistema i da imam kontakte sa velikim stručnjacima koji bi mogli da me usmere u daljem radu - navodi on.

Najradije bi, kaže, ostao u svojoj zemlji, ali bi razmotrio mogućnost usavršavanja u inostranstvu kada bi mu se takva prilika ukazala. I Milica Rajković, koja uskoro završava Medicinski, smatra da je bolje prihvatiti posao u malom mestu nego čekati na birou, pa kaže da bi radila kao lekar bilo gde u Srbiji, čak radije u nekoj opštini manjoj od Niša i Beograda.

Mislim da je mnogo bolje za početak da nisi na nekom mestu poput Urgentnog centra ili Hitne pomoći, gde imaš ozbiljne pacijente. Ta varijanta u manjim sredinama je bolja. Mi steknemo znanje na fakultetu, ali praksa je nešto sasvim drugo - navodi Rajković.

Ipak, ne bi želela da celu lekarsku karijeru provede u nekom malom mestu, a između inostranstva i posla u maloj sredini izabrala bi inostranstvo, kako kaže, zbog bolje šanse za usavršavanje.

Najveći problem tu je odvajanje od porodice i svog naroda. Meni to ne bi bio problem, ne bi mi palo teško ni da se prilagodim drugoj kulturi. Jezik jeste prepreka, ali mislim da je bolje za napredovanje, zato što postoje metode koje se rade u svetu, a koje kod nas možda neće da dođu u narednih 10-15 godina - ističe ona.

Sa druge strane, studentkinja medicine Miljana svoju lekarsku budućnost vidi isključivo van Srbije, a ako ostane u zemlji, kaže, pristala bi da radi u manjem mestu umesto da čeka posao na birou.

Ipak, neki od razloga zbog kojih ne bi želela da radi u manjoj sredini jesu plata i uloga lekara u takvim ustanovama, koja se, kako ističe, svela na to da pišu recepte i prosleđuju pacijente dalje.

Ne verujem da bi iko otišao u neke ambulante u manjim mestima, jer provedemo toliko vremena studirajući. Ne samo zbog plate, već i zbog samo mesta, ne bih otišla iz većeg u manje. Pritom, odlaziš od kuće, ostavljaš nešto na šta si navikao i ideš negde gde ne znaš nikog, gde je sve manje. Tu uglavnom dolaze ljudi koji imaju svoje terapije i samo dolaze svaki put po njih, a lekari služe da ih upute dalje - pojašnjava Miljana.

Veruje da zato kao neko ko je tek izašao s fakulteta u manjoj sredini ne bi imala priliku da se usavršava.

Ministarka Grujičić rekla je da čitavoj Vojvodini nedostaju lekari, a niški medicinari kažu da je dosta njihovih kolega upravo tamo našlo posao.

Istraživanje koje je nedavno sprovela profesorka sa Filozofskog fakulteta u Nišu Jelisaveta Todorović pokazalo je da više od trećine niških studenata želi da ode iz Srbije, kao i da su najmotivisaniji za to studenti medicine i da se mnogi od njih ne bi ni vraćali nazad.
Pogledaj vesti o: Posao u inostranstvu

Nastavak na JužneVesti.com...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta JužneVesti.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta JužneVesti.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.