
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 19.Apr.2021, 08:46
Sve skuplje vikendice i placevi na obodima Novog Sada
Ko god se poslednjih meseci, naročito u prethodnih par, kretao po Fruškoj gori, ali i svim ostalim vikend zonama uz reke i jezera ili po brdima, morao je da primeti ono o čemu se govori još od prošlog leta – neverovatnu potražnju za nekretninama van gradskih područja i vrtoglavi rast njihovih cena.
Sve je počelo sa vanrednim stanjem, odnosno uvođenjem policijskog časa koje se poklopilo sa periodom lepog vremena, pa su vlasnicima vikendica prošlog proleća počeli da >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << zvone telefoni, ali u početku uglavnom se tražilo iznajmljivanje za kratka “bekstva” iz grada i od tek uvedenih epidemioloških mera, za koje se tada još mislilo da sigurno neće dugo potrajati.
U tom trenutku, na Fruškoj gori, u priobalju Dunava na potezu od Beške, preko Krčedina do Starog Slankamena prodavale su se na hiljade vikendica, placeva, zapuštenih voćnjaka i vinograda na kojima su već izbledele table sa brojevima telefona koliko su dugo čekale na kupce, a cene su bile toliko niske da kupci iz gradova prosto nisu mogli da veruju da na Fruškoj gori mogu gotovu vikendicu sa dvadesetak ari placa da kupe po ceni od 7-8 hiljada evra. Oni odlučniji već su aprilu prošle godine počeli da kupuju i to se može nazvati prvim talasom pojačane potražnje za nekretninama van grada koji je još uvek nije toliko uticao na cene i bio tek naznaka onoga što sledi…
Stanovi skuplji za 200 evra po kvadratu
Iako se očekivalo da će prava jagma za placevima, vikendicama i kućama usloviti smanjeni promet stanova, sve agencije za nekretnine u Novom Sadu beleže rast potražnje za stanovima u gradu što prati i odgovarajući rast cena. Kao i ranije, najviše se traže stanovi manje kvadrature – garsonjere, jednosobni i jednoiposobni od oko 40 kadrata, pre svega blizu centra, a dobro se prodaju i stanovi čija površina prelazi 100 kvadratnih metara.
U novogradnji cena kvadratnog metra kreće se od oko 1.300 evra na Telepu ili u Petrovaradinu, do 2.000 evra na atraktivnijim lokacijama u Novom Sadu. Kvadratni metar starijih stanova, u zavisnosti od lokacije, košta od oko 900 evra pa i do 1.500.
Sledećih nekoliko meseci nestajale su “na prodaju” table jedna za drugom, a umesto njih su počeli da se pojavljuju sveže ofarbani crveni kočići kojima geometri označavaju placeve. Još prošle jeseni, cene zemljišta i kuća između Petrovaradina i Sremskih Karlovaca (naselja Puckaroš, Zanoš, Vezirac…) su porasle te su se prazni placevi prodavali po ceni od oko 200 do 500 evra po aru, da bi tokom zime skočili i na hiljadu evra po aru što je postala minimalna cena u ovom kraju u kojem sada više gotovo i nema nekretnina na prodaju.
Istina je da se konkretno na tom području očekivala urbanizacija i pre korone jer su pomenuta vikend naselja na svega desetak kilometara od Novog Sada sa kojim su pri tom odlično povezani. U ovom kraju sada se prepričava kako je vlasnik placa od 36 ari na Vezircu još pre pet godina tražio za njega 20 evra po kvadratnom metru ! Tabla je stajala par godina i svi su taj oglas gledali sa čuđenjem, ali u prethodnih par meseci ta nekada astronomska cifra, postala je vrlo realna pa čak i povoljna za tu konkretnu lokaciju…
Da je “vrag odneo šalu” postalo je jasno kada su oko vikendica i placeva, umesto ručno pravljenih tabli sa brojevima telefona vlasnika, počele da se pojavljuju “firmirane” table novosadskih agencija za nekretnine što je bio i odlučujući signal za dodatni rast cena koje više ništa nije moglo da zaustavi… Većina novosadskih agencija za nekretnine zabeležila je rast potražnje i prometa kuća, vikendica i placeva. Za “Dnevnik” su o svojim iskustvima, zapažanjima i procenama govorili posrednici iz novosadskih agencija”Status nekretnine”, “Eho nekretnina” i “Solis nekretnine”.
Prema njihovim rečima, tradiconalno vikendice i placevi se najčešće prodaju direktnim dogovorom kupaca i prodavaca, dok se preko agencija za nekretnine uglavnom ugovaraju klasične stambene kuće na obodu Novog Sada ili u okolnim mestima. Kako nam je rečeno u “Status nekretninama”, prema njihovoj ponudi cene klasičnih stambenih kuća nisu poskupele koliko i vikendice.
„Još uvek ima kuća u Veterniku, Rumenci, Kaću, Futogu, Petrovaradinu ili Sremskim Karlovcima koje se nude od 60 do 100 hiljada evra i one su i najtraženije. U ponudi ima i dosta luksuznih kuća i vila u Sremskoj Kamenici, na Tatarskom brdu ili na Popovici koje se kreću od 200.000 evra pa do preko million evra, ali i one imaju kupce“, navode u “Status nekretninama”.
U svim agencijama koje smo kontaktirali ističu i da je Temerin u poslednjih godinu dana postao interesantan kada je promet kuća u pitanju. Prema podacima kojima raspolažu, znatno niže cene useljivih kuća u ovom mestu (od 50 hiljada pa naviše) uslovio je dolazak određenog broja ljudi sa severa Vojvodine, ali i Novosađana kojima su nekretnine u gradu preskupe.
Pola miliona evra za zemljište kod Starog Slankamena
Pre nekoliko dana, na području Slankamenačkih vinograda, investitori koji nameravaju da pokrenu vinariju, otkupili su u svega par dana na desetine spojenih parcela ukupne površine oko 55 hektara, od dvadesetak vlasnika kojima su navodno isplaćivali jednaku cenu od 100 evra po aru.
Informacije o pojačanom prometu nekretnina sa terena kao i one koje imaju u agencijama, pre nekoliko dana dobile su i zvaničnu potvrdu Republičkog geodetskog zavoda koji je objavio podatak da im je samo u martu ove godine stiglo 14.458 ugovora o kupoprodaji što je za 25 odsto više nego u februaru 2021. i za čak 94 odsto više nego u martu prošle godine. Količina novca na tržištu nekretnina u martu na nivou Srbije iznosila je oko 567,1 milion evra, u čemu je tržište nepokretnosti Beograda bilo preko polovine, a Vojvodina nešto ispod četvrtine. Najveće povećanje od 4,3 puta imao je promet objekata posebne namene, slede vikendice sa povećanjem od 68,3 odsto i poljoprivredni objekti sa povećanjem od 50 odsto.
U vikend naseljima to je vidljivo golim okom… Desetine placeva koji su godinama bili zarasli, sada su raskrčeni i ograđeni, ekipe majstora svakodnevno dolaze i odlaze, dovozi se građevinski material, pojavljuju se cisterne sa gotovim betonom, a na žalost sve više je i divljih deponija po vikend naseljima na kojima preovlađuje građevinski šut, stari nameštaj i odbačeno pokućstvo što ukazuje da se “naveliko” ruši, zida i renovira.
Pogledaj vesti o: Nekretnine
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...