Bušenje zbog gasa srozalo cenu nekretnina

Izvor: B92, 02.Sep.2015, 15:58   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Bušenje zbog gasa srozalo cenu nekretnina

Proizvođač gasa NAM mora da kompenzuje vlasnicima pad vrednosti nekretnina, do kog su doveli potresi povezani s proizvodnjom gasa na polju Groningen u Holandiji

Odluka holandskog suda u Asenu, kako prenosi agencija Rojters, može da košta kompaniju Nederlands Ardoli Matskapi (NAM), mešovito preduzeće koje su osnovali Šel i Ekson-Mobajl, više milijardi evra.

Holandska vlada je u dva navrata ove godine smanjila proizvodnju na polju Groningen, najvećem u Evropi, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << nakon što je državni odbor za bezbednost zaključio da gasne kompanije i regulatori nisu dovoljno ozbiljno uzeli u obzir opasnost u pogledu veze između proizvodnje gasa i zemljotresa.

"NAM je odgovoran za smanjenje vrednosti nekretnina koje se nalazi u području gde su potresi prouzrokovani proizvodnjom gasa, i stoga je opravdano da nadoknadi štetu", rekao je sudija, Ger Vermeulen, čitajući presudu.

Stotine hiljada kuća i zgrada nalaze se u ugroženom području, koje obuhvata širok pojas u severnoj Holandiji.

NAM je do sada izdvojio 1,2 milijarde evra (1,35 milijardi dolara) za naknadu štete na objektima, ali su procene troškova za obeštećenje vlasnika nekretnina zbog pada gubitka vrednosti objekata i ojačavanja zgrada u ugroženom području daleko veći.

"Mi ćemo pomno proučiti okolnosti i razmotriti potencijalne dalje korake", izjavio je portparol NAM-a, Martin Vervurd u saopštenju.

"Svesni smo zabrinutost stanovnika i slažemo se... da je, u određenim slučajevima, pad vrednosti mogao da bude uzrokovan potresima", dodao je on.

Kompanija prihvata odgovornost za štete uzrokovane potresima, ali stoji na stanovištu da treba da obešteti vlasnike kuća tek pošto prodaju svoje domove uz gubitak.

Odlukom suda je međutim precizirano da vlasnici nekretnina ne moraju da dokazuju da je njihova imovina pretrpela fizičko oštećenje da bi dobili obeštećenje, već je dovoljno to da je vrednost objekta ugrožena time što se nalazi u zoni potresa.

Takođe je navedeno da vlasnici kuća mogu odmah da zatraže odštetu, a ne da čekaju na njihovu prodaju. Tužbu protiv NAM-a je pokrenula grupa od 900 vlasnika nekretnina i 12 stambenih zadruga, navodi Rojters.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.