Izvor: RTS, 03.Maj.2010, 17:22 (ažurirano 02.Apr.2020.)
U sredu o zločinima nad Srbima
Kolegijum Skupštine Srbije razgovaraće u sredu o donošenju deklaracije o osudi zločina nad pripadnicima srpskog naroda, počinjenih tokom ratova u Hrvatskoj, BiH, na Kosovu i Metohiji i za vreme NATO bombardovanja 1999. godine.
Na skupštinskom kolegijumu, zakazanom za sredu, predstavnici parlamentarnih stranaka pokušaće da sastave konačnu verziju deklaracije o osudi zločina nad Srbima.
Predsednica Skupštine Slavica Đukić Dejanović kaže da se u najnovijem >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << predlogu, koji je podelila šefovima poslaničkih grupa, posebno insistira na pozivu parlamentima u regionu da se pridruže toj osudi.
U vladajućoj većini postoji saglasnost da srpski parlament treba najoštrije da osudi zločin nad Srbima u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, na Kosovu i Metohiji i za vreme NATO bombardovanja 1999. godine.
"Taj sastav nabrajanja se u ovom predlogu nije promenio, niko nije imao neke zvanične sugestije, bilo je usmenih predloga da se pobroje svi zločini, ali tu postoji mogućnost da se neka lokacija izostavi. Bojim se da ih je teško pobrojati, tako da će to ostati zločini u Hrvatskoj, BiH, Kosovu i NATO bombardovanja", navodi predsednica Skupštine.
Dejanovićeva je rekla da je svim poslaničkim grupama prosledila tekst deklaracije i da u roku od sedam do 10 dana očekuje odgovor i evenutalne sugestije. Ona je uverena da će parlament doneti tekst i izglasati i tu deklaraciju na način na koji su i dosadašnja akta usvajana.
Opozicija ne veruje vlasti
Prihvaćen je predlog Demokratske stranke da se naglasi poziv parlamentima zemalja regiona da, po ugledu na Srbiju koja je osudila zločin u Srebrenici, javno osude zločine i izraze poštovanje prema srpskim žrtvama. Srbija očekuje procesuiranje počinilaca ne samo u regionu, već i u međunarodnim sudovima.
"S obzirom da u prvom tekstu nije bilo nijedne reference, koja se odnosi na međunarodne sudove i Međunarodni sud pravde i Tribunal u Hagu, jedan od naših amandmana odnosio se na to da se insistira da se upravo u međunarodnim sudovima pravde insistira na tome da se dovedu do kraja svi procesi koji se tiču stradanja Srba i da na tim mestima dobiju pravedno pravno zadovoljenje", kaže Jelena Trivan iz DS-a.
Od opozicionih stranaka, za sada su jedino radikali potvrdili da će se pojaviti na kolegijumu, iako se protive deklaraciji. Protiv su i naprednjaci i narodnjaci, uz objašnjenje da zločine nije trebalo razdvajati. Ipak, o dolasku na kolegijum za sada se ne izjašnjavaju.
"Bojimo se da je ovakva deklaracija usmerena isključivo na smirivanje savesti i pranje savesti onih koji su učestvovali u pravljenju, a zatim i donošenju Rezolucije o Srebrenici", ističe Nikola Selaković iz SNS-a.
Milica Radović iz DSS-a kaže da deklaracija ne bi trebalo da zaslužuje veliku pažnju.
"Ona je pisana za domaću javnost. Prethodna, deklaracija o Srebrenici, je pisana za one koji su je naručili", navodi Radović.
Skupština Srbije usvojiće Deklaraciju pre letnje pauze, poručuje Slavica Đukić Dejanović, precizirajući da će sednicu, koja počinje 5. maja, najverovatnije prekinuti kako bi se razmatrao taj dokument.












