Turska suzdržana oko prijema Finske i Švedske u NATO

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 18.Maj.2022, 08:28

Turska suzdržana oko prijema Finske i Švedske u NATO

Napredak u nastojanjima Finske i Švedske da postanu članice NATO biće moguć samo ako budu preduzeti konkretni koraci za otklanjanja zabrinutosti Turske za sopstvenu nacionalnu bezbednost, preneo je danas portparol predsednika Redžepa Tajipa Erdogana svojim nordijskim kolegama.

Erdoganov glavni spoljnopolitički savetnik Ibrahim Kalin čuo se s kolegama iz Švedske, Finske, Nemačke, Velike Britanije i SAD, kako bi razgovarali o predloženom proširenju NATO. >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine <<

On je istakao da "ako očekivanja Turske ne budu ispunjena, napredak procesa neće biti moguć", saopšteno je iz Ergonavog kabineta,  prenosi Rojters.

Finska i Švedska podnele zahtev za članstvo u NATO, Nemačka dala podršku

Finska i Švedska zvanično su danas podnele zahtev za pridruživanje NATO, saopštio je generalni sekretar Alijanse Jens Stoltenberg.

Zahtev za pridruživanje u NATO zvanično su predali ambasadori Finske i Švedske generalnom sekretaru Alijanse Stoltenbergu.

On je pozdravio zahtev Finske i Švedske da se pridruže NATO.

"Toplo pozdravljam zahteve Finske i Švedske za ulazak u NATO. Vi ste naši najbliži partneri, a vaše članstvo u NATO će povećati našu zajedničku bezbednost", rekao je Stoltenberg novinarima nakon što je dobio pisma ambasadora dve zemlje sa zahtevom za pridruživanje Alijansi, prenosi AP.

Takođe je rekao da je to "istorijski trenutak koji mora da se iskoristi".

"Alijansa smatra da bi je pristupanje Finske i Švedske uveliko ojačalo u Baltičkom moru", poručio je generalni sekretar NATO.

Zahtev za članstvo u NATO sada treba da odobri 30 država članica Alijanse.

Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan izrazio je rezerve u pogledu pridruživanja Finske i Švedske Alijansi.

Ukoliko primedbe turskog predsednika budu prevaziđene, a pregovori o pristupanju prođu kako se očekuje, ove dve zemlje bi mogle da postanu članice NATO u roku od nekoliko meseci, navodi AP.

Kako dodaje američka agencija, proces pristupanja obično traje osam do 12 meseci, ali NATO želi da se sam proces ubrza zbog Rusije.

Nemačka dala zeleno svetlo 

Nemačka vlada dala je danas zeleno svetlo povodom zahteva Finske i Švedske da se priključe NATO paktu, rekao je danas ministar pravde te zemlje Marko Bušman.

"Posvećeni smo da pristupni proces bude brz", rekao je Bušman, prenosi Rojters.

O prijemu dve nordijske zemlje oglasili su se i iz Rima, rekavši da podržavaju ulazak Švedske i Finske što pre je moguće, izjavio je premijer Italije Mario Dragi nakon susreta sa premijerkom Finske u Rimu.

I Holandija podržava ulazak Finske i Švedske u NATO i namerava da intenzivira vojnu i bezbednosnu saradnju sa ovim zemljama, saopštilo je danas Ministarstvo odbrane te zemlje, dodala je RIA.

Mitrović: Ulazak Švedske i Finske u NATO neće uticati na Ukrajinu

Ulazak Švedske i Finske u NATO neće promeniti tok sukoba u Ukrajini, ocenila je danas profesorka na Fakultetu političkih nauka Dragana Mitrović.

Ona je u izjavi za Tanjug objasnila da te dve zemlje, iako misle da će im ulazak u NATO povećati bezbednost, ipak neće dozvoliti razmeštanje osetljivog naoružanja koje bi dovelo do toga da Rusija dopremi svoj odgovarajući odgovor blizu njihovih granica.

"U tom smislu ne verujem da će oni uticati na tok sukoba u Ukrajini", kazala je Mitrović, odgovarajući na pitanje kako bi se eventualno širenje NATO-a na Švedsku i Finsku odrazilo na sukob u Ukrajini.

Na pitanje kako komentariše reakcije predsednika Rusije Vladimira Putina na ulazak ove dve zemlje u NATO i turskog predsednika Erdogana, ona je kazala da je Putin u smirenom razgovoru sa predsednikom Finske ukazao na to da to neće povećati bezbednost Finske, kao i da ta zemlja ni ranije nije bila ugrožena.

Međutim, Mitrović je kazala da je ruski predsednik upozorio da će se ulaskom Finske u NATO pogoršati ekonomski i sveukupni odnosi dve zemlje, što će se, ocenila je, gotovo sigurno i desiti.

Profesorka je podsetila da je predsednik Turske Erdogan, pak, budući da je Turska osetljiva na gostoprimstvo koje kurdske organizacije uživaju u Švedskoj i Finskoj, najavio da će sprečiti njihov ulazak u NATO.

Mitrović je uverena da će uslediti strahovit američki pritisak, jer je i ranije bilo zemalja koje nisu odobravale proširenje.

"Videćemo. Turska je u jednu ruku nepredvidiva, ali sa druge strane Amerikanci su vrlo predvidljivi, kao i njihov način ponašanja prema državama koje ne slušaju ono što bi tog trenutka trebalo da svakako poslušaju. Tako da ćemo tu sada sačekati ili veliko iznenađenje ili da od Turske najave nema ništa", kazala je profesorka Mitrović.

Na pitanje kako vidi dalji razvoj situacije u Ukrajini ona je ocenila da je to teško predvideti i da se sada vidi učinak onoga što ruske snage polako rade od početka sukoba, a očigledno je da se značajan broj ukrajinskih trupa sada nalazi u okruženju ruskih snaga koje stežu obruč oko njih.

"Ukoliko bi došlo do predaje ukrajinskih trupa i do predaje velike teritorije, koja se prostire na nekoliko stotina kilometara, u ruske ruke, to bi onda ubrzalo promene na samom frontu i donekle uticalo na ubrzanje okončanja ovog sukoba, no zaista teško je predvideti bilo šta", ocenila je Mitrović.

Slovenija podrzala ulazak Švedske i Finske u NATO

Ministarstvo spoljnih poslova Slovenije dalo je podršku Švedskoj i Finskoj za ulazak u NATO, nazivajući dve nordijske zemlje najbližim partnerima Alijanse.

"Vrata NATO moraju da ostanu otvorena za svaku evropsku zemlju koja želi da se priključi i da ispuni kriterijume za čanstvo. Slovenija je oduvek podržavala politiku 'otvorenih vrata' i zalagala za suvereno pravo svake zemlje na nezavisnu spoljnu politiku, uključujući i integraciju u defanzivne alijanse", navelo je slovenačko ministarstvo.

Istovremeno, predsednik Slovenije Borut Pahur čestitao je nordijskim zemljama na prijavi za članstvo u NATO, prenela je agencija STA.

Bajden: Ulazak Finske i Švedske donosi benefit celom NATO

Američki predsednik DŽozef Bajden naveo je danas da snažno podržava zahteve Švedske i Finske da uđu u NATO, što je potez koji će, kako je istakao, "dalje osnažiti zajedničkku međusobnu saradnju i doneti benefit celoj Alijansi".

Bajden je rekao da će SAD raditi sa Finskom i Švedskom kako bi ostali oprezni u slučaju bilo kakvih pretnji njihovoj zajedničkoj bezbednosti, u vreme dok se razmatra prijem za članstvo dve nordijske zemlje, preneo je Rojters.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Finska i Švedska zvanično podnele zahtev za pridruživanje NATO

Izvor: Blic, 18.Maj.2022

Helsinki i Stokholm zvanično su danas zajedno podneli zahtev za pridruživanje NATO paktu.

Nastavak na Blic...

Finska i Švedska zvanično podnele zahtev za članstvo u NATO

Izvor: NoviMagazin.rs, 18.Maj.2022

Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg izjavio je danas da su Finska i Švedska zvanično podnele zahtev za članstvo u toj vojnoj alijansi.

Nastavak na NoviMagazin.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.