Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 24.Mar.2012, 02:06 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Novi Sad obeležava godišnjicu bombardovanja
NOVI SAD -
U Novom Sadu će danas biti obeležen dan sećanja na stradale u NATO bombardovanju naše zemlje, koje je pod nazivom "Milosrdni anđeo" započelo 24. marta 1999. godine i trajalo 78 dana.
Gradonačelnik Igor Pavličić će, kako je najavljeno, prisustvovaće komemoraciji u kasarni "Jugovićevo" i zajedno sa predstavnicima Vojske Srbije odati počast poginulim pripadnicima novosadskog garnizona i položiti venac kraj spomen obeležja.
U Novom >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << Sadu, gradu koji je pre 13 godina od raznih vrsta NATO projektila razorne snage, pretrpeo najobimnija i po posledicama najteža razaranja infrastrukture na području bivše Savezne republike Jugoslavije, najveći deo je do sada obnovljen ili ponovo izgrađen. Jedino još nisu obnovljeni Žeželjev most i zgrada Radio-televizije.
Do sada neobnovljena zgrada televizije i Žeželjev most
Izgradnja tog najvećeg novosadskog mosta na Dunavu, nazvanog po imenu svog projektanta, akademika Branka Žeželja, a porušenog u aprilu 1999. godine posle čak pet pokušaja bombardovanja ili raketiranja trebalo bi, kako su najavili predstavnici pokrajinskih i gradskih vlasti, da počne ove godine.
Žeželjev most je od ogromnog značaja za drumsko-železnički Koridor 10 koji spaja zapadnu i jugoistočnu Evropu, biće finansirana sredstvima pokrajine Vojvodine i grada Novi Sada kao i iz fondova EU.
Zgrada Radio-televizije Novi Sad (RTVNS), koja je tada bila u okviru RTS-a, locirana na Mišeluku na desnoj dunavskoj obali, u bombardovanju je potpuno razorena a ljudstvo i tehnika premešteni na privremenu lokaciju u Novi Sad odakle se i danas proizvodi program.
RTV NS je u međuvremenu promenjen status i naziv u Radio-difuzna ustanova Vojvodine, Radio-televizija Vojvodine (RTV).
Porušeni svi novosadski mostovi
Svi novosadski mostovi na Dunavu srušeni su u aprilu, mesecu u kojem je načinjena i najveća materijalna šteta gradu u toku bombardovanja, ali je nagoveštaj velikog razaranja učinjen već 24. marta oko 20 sati. Tog prvog dana bombardovanja pogođeni su Policijski centar na Klisi, obližnje građevinsko preduzeće "Novograp" i kasarna "Majevica" na Detelinari.
Bombardovanje je nastavljeno gađanjem ciljeva po Fruškoj gori i atarima obližnjih sela, da bi 1. aprila oko pet sati Novosađane probudile dve strahovite eksplozije u blizini centra grada, koje su za nekoliko sekundi u reku survale najstariji i mnogima najdraži - Varadinski most, koji je spajao glavni gradski bulevar i Petrovaradinsku tvrđavu s podgrađem.
Kasnije se saznalo da je tad poginuo Oleg Nasov iz Petrovaradina, koji je pešice prelazio most. Na okolnim zgradama u gradu načinjena je materijalna šteta a tom prilikom bila je oštećena i kulturno-istorijska celina Tvrđave i podgrađa, koja potiče iz 18. veka.
Najnoviji most i jedan od najlepših i najvećih objekata te vrste ne samo u našoj zemlji nego i u Evropi, podignutih 80-ih godina minulog veka, prema projektu akademika Nikole Hajdina, Most slobode, projektilima je "prelomljen" i delom potopljen u Dunav uveče 3. aprila, kada je na njemu bilo vozila i pešaka.
Na sreću niko nije stradao, bilo je povređenih a desetak osoba koje su se niz porušene saobraćajne trake spustile do vode spasao je svojim čamcem alas Velimir Velja Teodorović.
Žeželjev most, kojeg je beogradska "Mostogradnja" gradila od 1957. do 1961. godine, napravljen je od prednapregnutog betona i u to vreme je bio prvi u Evropi a drugi u svetu u svojoj klasi.
U bombardovanju je prvi put oštećen 5. aprila, zatim još 21, 22. i 24. da bi tek posle pet besomučnih bombardovanja bio potpuno uništen u ranim jutarnjim satima 26. aprila.
Odsečene sremska i bačka strana
Tada je sremska strana grada odsečena od bačke a više od 50.000 stanovnika ostalo je više meseci bez vode jer su tom prilikom pokidane vodovodne cevi koje su se pružale ivicom mosta.
Kad su ostali bez kopnene veze između dunavskih obala, Novosađani su se s jedne na drugu stranu prevozili čamcima i skelama. Kada je bombardovanje prestalo, od jula do septembra izgrađen je drumsko-pešački most na baržama koji je funkcionisao sve dok nije obnovljen Most slobode.
Nedaleko od porušenog Žeželjevog mosta izgrađen je, za samo tri i po meseca (od februara do maja 2000. godine), privremeni drumsko-železnički most, a na stubovima Varadinskog mosta je, od 1. marta do 19. oktobra iste godine napravljen novi.
Mostu slobode trebalo je tri godine da se "podigne" iz vode Dunava, građen je uz finansijsku i stručnu pomoć iz inostranstva od septembra 2002, a pušten u saobraćaj u oktobru 2005. godine.
Za vreme NATO agresije na našu zemlju, ogromnu materijalnu štetu pretrpela je i Rafinerija nafte u Novom Sadu, koja je od 6. aprila gađana mnogo puta a u jednom od najtežih napada poginuo je civil u obližnjem naselju Šangaj Milan Bajić i ranjeno nekoliko ljudi.
Osim Televizije Novi Sad, koja je bombardovana u tri navrata od 3. do 26. maja kada je potpuno srušena, uništavana su i elektroenergetska postrojenja, industrijski kapaciteti, stambeni i drugi objekti.
Pogledaj vesti o: Vojska Srbije
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...










