Izvor: B92, 04.Dec.2009, 19:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

NATO: Značajan napredak Srbije

Brisel -- Šefovi diplomatija NATO-a izrazili su spremnost za političku i praktičnu saradnju sa Srbijom i istakli značajan napredak Beograda u saradnji s Haškim sudom.

Oni su saopštili da je Atlantski savez "otvoren za politički dijalog i najpotpuniju moguću praktičnu saradnju sa Srbijom". Ministri inostranih poslova NATO-a su, u završnom saopštenju dvodnevnog zasedanja u Briselu, "pozdravili mere koje je nedavno Srbija preduzela za jačanje saradnje s Atlantskim >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << savezom".

"Mi primamo na znanje značajan napredak Srbije u saradnji s Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju", ističe se u završnom dokumentu zasedanja šefova diplomatija NATO-a.

"Očekujemo od Srbije da nastavi napore za saradnju s Haškim sudom kako bi došlo do drugih povoljnih rezultata, a važno je da budu uhapšena lica koja su i dalje u bekstvu", istakli su ministri NATO-a.

Šef francuske diplomatije Bernar Kušner je na zasedanju izjavio da se u okviru razgovora o Balkanu imala na umu i Srbija, jer su zbivanja u regionu "balkanske domine".

Zamoljen od agencije Beta da kaže da li su ministri NATO razgovarali o mogućnosti snažnije saradnje sa Srbijom, imajući u vidu i izglede da Evropska unija krene u viši stepen saradnje s Beogradom, Kušner je rekao: "Vi ste u pravu. Ne možemo govoriti o Bosni, a ne pričati o Republici Srpskoj i razgovarati o Republici Srpskoj, a ne govoriti o Srbiji i tako dalje".

"To su balkanske domine i, jeste, mi smo o tome razgovarali, iako ne baš sasvim izričito", objasnio je Kušner.

"To smo pomenuli jer za nas, Francuze, a uveren sam da niko i nije imao ništa protiv, to je jedna celina". I, dodao je, "svakako moramo gledati na Balkan u njegovoj mirnoj evoluciji".

"Nismo jako precizno govorili o Srbiji zasad, ali se to u mnogim slučajevima podrazumevalo", rekao je Kušner.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.