Izvor: RTS, 09.Feb.2011, 11:22 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Vlada izgubila autoritet
Potpredsednik Vlade Srbije Mlađan Dinkić rekao da je Vlada izgubila autoritet, a toga su svesne i mnoge kolege. Vlast mora da radi znatno bolje, efikasnije i delotvornije, a ako ništa ne promeni, stranke koje je čine doživeće ubedljiv poraz na narednim izborima, naveo Dinkić.
Vlast mora da radi znatno bolje, efikasnije i delotvornije, rekao je potpredsednik Vlade Srbije >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Mlađan Dinkić.
"Samo ako dođe do velikih promena i preokreta, možemo da očekujemo boljitak za građane i pobedu na narednim parlamentarnim izborima", istakao je Dinkić za Novosti, dodavši da će, ako vlast ništa ne promeni, stranke koje je čine doživeti ubedljiv poraz. Prema njegovim rečima, vremena za čekanje više nema.
Dinkić, koji je i ministar ekonomije i lider Ujedinjenih regiona Srbije, rekao je da vođenje Vlade treba da bude mnogo ozbiljnije, a autoritet da se povrati.
"Nažalost, naša Vlada je izgubila autoritet i toga sam potpuno svestan", istakao je Dinkić, dodavši da su toga svesne i mnoge kolege, partneri u Vladi.
Dinkić je rekao da je o tome razgovarao sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem, navodeći da je "uveren da će on imati snage da povuče prave poteze", i da će mu "pružiti podršku".
Suštinske promene
Na pitanje kakve kadrovske promene u Vladi predlaže, Dinkić je odgovorio da "te promene moraju da budu suštinske, ozbiljne, a ne kozmetičke i marketinške".
"U poslednjoj godini mandata moramo ojačati vođenje Vlade i preuzeti inicijativu, da bismo izašli pred građane sa rezultatima", rekao je Dinkić dodavši da veruje da će biti doneta "prava odluka".
Dinkić je rekao da su "stara politička podmetanja i besmislice" da Vlada treba više da strahuje od G17 plus nego od opozicije.
"Da sam hteo da rušim Vladu u kojoj sedim, sigurno ne bih predložio veoma kvalitetnog kandidata za Ministarstvo zdravlja. Potpuno je jasno da ne razmišljam o rušenju koalicije", rekao je Dinkić.
Na pitanje kako će se postaviti ako promene izostanu i sve se završi "šminkom", Dinkić je odgovorio da ne želi uopšte da razmišlja o tome "jer bi to bila izuzetno loša situacija i za nas i za Srbiju".
"Verujem u preokret", istakao je Dinkić. "Ako smo uspeli da dovedemo 'Fijat', 'Beneton', 'Panasonik', 'Falke', a pregovaramo i sa desetinama velikih kompanija, rezultate možemo dostići i u drugim oblastima. Treba nam više rada, odlazaka na teren, slušanja građana i njihovih potreba, usvajanja konstruktivnih primedbi i sindikata i stručnjaka i efikasnog primenjivanja u praksi...", rekao je Dinkić.
"Izbori zavise od Tadića"
Na pitanje da li će ove godine biti izbora, Dinkić je dogovorio da "to zavisi samo od vlasti, pre svega od Tadića".
"Ako dođe do preokreta, izbori će biti u redovnom terminu iduće godine. Ako se ništa ne promeni, ne vidim kako se izbori mogu sprečiti", rekao je Dinkić.
On je dodao da su Ujedinjeni regioni Srbije spremni da samostalno izađu na izbore" i da je pitanje "velike koalicije" (DS i SNS) pre svega pitanje za DS.
"Moje je mišljenje da bi u toj 'velikoj koaliciji' veliki bio samo Tomislav Nikolić, a demokrate bi postale male. To ne bi bilo dobro za Srbiju", naveo je Dinkić i dodao da "nikada i ni pod kojim uslovima" ne bi "sedeo u Vladi sa Nikolićem i Aleksandrom Vučićem.






