
Izvor: Politika, 14.Feb.2011, 23:17 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Prazna Dinkićeva fotelja na sastanku sa MMF-om
Iako su pojedinci za stolom u Narodnoj banci juče ujutro načuli šta se sprema, na plenarnom sastanku sa misijom to niko nije izgovorio naglas
U isto vreme kada je u vladi počela vanredna konferencija za medije premijera Cvetkovića, u Narodnoj banci Srbije započeo je i plenarni sastanak sa misijom Međunarodnog monetarnog fonda predvođenom Albertom Jegerom. Stolica na kojoj je trebalo da sedi ministar ekonomije >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << Mlađan Dinkić bila je prazna. Međutim, on nije jedini koji se juče nije pojavio na zvaničnom otvaranju sedme i poslednje runde pregovora sa MMF-om. Od ministara u vladi premijera Mirka Cvetkovića za stolom se našla jedino ministarka finansija Diana Dragutinović.
Iako su pojedinci za stolom u Narodnoj banci Srbije juče ujutro načuli da će premijer Cvetković pokrenuti zahtev za smenu svog zamenika i ministra ekonomije Mlađana Dinkića, na plenarnom sastanku to niko nije izgovorio naglas. Tako se dogodilo da su pojedini učesnici jučerašnjih pregovora sa MMF-om tek posle završetka sastanka saznali šta se u međuvremenu dogodilo. Tek tada su se mnogima sklopile kockice zašto je toliko stolica bilo prazno. Sastanak niko nije prekidao, niti je trajao kraće nego što je uobičajeno, a Dinkića niko nije spomenuo.
Kako saznajemo od učesnika u pregovoru, aktuelni sukobi u Nemanjinoj ne bi trebalo da blokiraju pregovore sa Fondom. Misija će svoj posao nastaviti po unapred predviđenom planu. Međutim, novonastale aktivnosti sigurno će uticati na tok pregovora. Jedno od pitanja koje je ovoga puta na dnevnom redu jeste i sporazumni reprogram dugova preduzeća sa bankama. S obzirom na to da predlog ovog zakona pišu stručnjaci iz Ministarstva ekonomije nije jasno kako će se o ovoj temi pregovarati.
Juče u Narodnoj banci predstavnici MMF-a otvorili su pitanje nastavka aranžmana. Guverner Dejan Šoškić i ministarka Diana Dragutinović, koji su i ranije isticali da bi Srbija trebalo da nastavi saradnju sa MMf-om, i juče su tu ideju podržali. To će ujedno biti glavna tema tokom sedme runde pregovora.
Za pregovaračkim stolom bilo je i reči o sve većim pritiscima za povećanjem javne potrošnje. Očekivano, zvaničnici MMF-a insistirali su na tome da se poštuje Zakon o budžetskom sistemu u koji su uneta fiskalna pravila da Srbija ne može da troši i zadužuje se preko mere. Kako kaže naš izvor, sugestija MMF-a je bila da iako se u državnoj kasi pojavi neki višak, da taj novac treba uštedeti, a ne potrošiti na povećanje plata. Jer, minus u republičkoj kasi ove godine iznosiće 120 milijardi dinara, dok će konsolidovani deficit koji uključuje i budžete lokalnih samouprava i pokrajinsku kasu iznositi 140 milijardi dinara. Za pregovaračkim stolom čulo se da će minus biti pokriven zaduživanjem i da nije dobro dodatno se zaduživati zbog povećanja tekuće potrošnje. Inače, u ranijim pregovorima sa MMF-om dogovoreno je da se plate i penzije ponovo povećaju u aprilu i to za iznos inflacije u prva tri meseca ove godine.
A. Nikolić
objavljeno: 15.02.2011.