Korejci preuzeli Zastavu elektro

Izvor: RTS, 12.Apr.2010, 15:52   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Korejci preuzeli "Zastavu elektro"

Direktori "Jura korporacije" i "Zastave elektro" i ministar ekonomije Mlađan Dinkić potpisali u Rači kupoprodajni ugovor i ugovor o dodeli sredstava korejskoj kompaniji za novo zapošljavanje.

Predstavnici južnokorejske firme "Jura koporacija" preuzela je u Rači "Zastavu elektro", fabriku koja proizvodi elektroinstalacije za automobilsku industriju.

Ugovor o kupoprodaji, vredan oko tri miliona evra, potpisali su direktorka "Zastave elektro" Sonja Veselinović >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << i generalni direktor komanije "Jura" Lukas Nam, dok je u ugovor o posebnim pogodnostima za nova zapošljavanja potpisan s potpredsednikom Vlade Mlađanom Dinkićem.

Dinkić i Lukas potpisali su i ugovor o dodeli sredstava za novo zapošljavanje. Država će dati 4.500 evra po svakom novootvorenom radnom mestu da bi organizovala proizvodnju.

Korejci će u račansku fabriku uložiti osam miliona evra i zaposliti oko 1.000 radnika. 

Južnokorejska korporacija kupila je protekle sedmice na licitaciji fabriku "Zastava elektro" za gotovo tri miliona evra, pošto je prethodna privatizacija te račanske fabrike poništena posle višemsečnih štrajkova zbog nepoštovanja kupoprodajnog ugovora.

Ministar Dinkić je, posle potpisivanja ugovora, rekao da je "Jura koproracija" jedna od najvećih u Koreji u oblasti auto industrije sa godišnjim prometom od 700 miliona evra i imala je do sada četiri fabrike u Evropi.

"Fijat" za Kragujevac, "Jura" za Raču 

Ono što je "Fijat" za Kragujevac, to je "Jura" za Raču, rekao je Dinkić i najavio zapošljavanje hiljadu novih radnika do kraja godine. Odmah će biti preuzeto 200, od ukupno 280 zaposlenih.

Ministar je kazao i da će više od 90 odsto, a možda i svih 100 odsto proizvodnje "Jura koproracije" biti namenjeno izvozu, jer, objasnio je, oni rade za pogone Hjundaia i Kije u centralnoj Evropi. Za tri meseca biće renovirane hale.

Probna proizvodnja auto-instalacija za vozila marke Hjundai i Kija trebalo bi da počne već u maju.

Dinkić je objasnio da se drugi ugovor odnosi na vladina sredstva u iznosu od po 4,5 hiljade evra po svakom zaposlenom koje će Vlada Srbije uplatiti "Jura korporaciji" na ime podsticanja investicija.

Ako ova investicija da dobre rezultate, "Jura korporacija" će podići još jednu fabriku u Srbiji.

Generalni direktor "Jura koproracije" je ukazao da "početak neće biti lak" i da će, kako je rekao, biti dosta posla koji mora da se obavi pre pokretanja proizvodnje.

"Korejski radnici rade naporno i ovi radnici u Rači će raditi naporno, jer su naši partneri Hjundai i Kija, na koje odlazi više od 50 odsto naše ukupne proizvodnje", rekao je direktor.

"Jura" je globalni lider u elektronskom distributivnom sistemu koji ima 50.000 zaposlenih u Koreji, Kini, Vijetnamu, Češkoj i Slovačkoj.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.