Direktor Srbijavoda: Dinkić je odgovaran za poplave

Izvor: Press, 27.Maj.2014, 23:51   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Direktor "Srbijavoda": Dinkić je odgovaran za poplave

Ko je kriv za takvo stanje?
- Najgore što nam se desilo je zakon iz 2010, koji je doneo Mlađan Dinkić, kada su naši prihodi postali prihodi budžeta. Ne sporimo, ali država, kada sve to iskontroliše, mora da ih vrati nama nazad, a to se nije desilo. U ovom trenutku imamo 1,3 milijarde dinara, a bez dve do tri milijarde dinara ne možemo da uradimo ni ono najminimalnije.

Znači Dinkić je najviše kriv?
- Tako je. I svi smo to sada osetili na sopstvenoj >> Pročitaj celu vest na sajtu Press << koži. U tom periodu ukazivali smo na to da je takva odluka smrt za vodoprivredu. Ali nije bilo odgovora. U našoj oblasti najvažnija je preventiva.

Da li sada u vladi imaju sluha?
- Predao sam im svoje predloge. U Vladi imaju razumevanja i sada shvataju da na nekim stvarima ne sme da se štedi.

Koliko je novca potrebno da bi moglo da se kaže da Srbija ima dobar sistem odbrane od poplava?
- U Srbiji ima oko 170 ugroženih tačaka koje moramo hitno da popravimo da bi sistem funkcionisao. Postoji deo koji treba da nadogradimo. To je okvirno oko 11 ili 12 milijardi dinara.

Da li je dobro da vodoprivreda bude podeljena na brojna preduzeća?
- Voda ne poznaje granice. Smatram da sve treba biti centralizovano. Sada smo došli u situaciju da je do jedne tačke odgovorno preduzeće „Srbijavode“, za Obrenovac „Beograd vode“, za treće „Vode Vojvodine“. A svima nama osnovna jedinica mere je sliv - to su i potoci i rečice, reke, bilo da je to Kolubara ili Sava. A zašto su sve ove poplave bile ovako katastrofalne? Zato što je sve bilo brzo. Sve te reke i rečice pretvorile su se u jednu bujicu.

Za koji period?
- Od šest do 12 sati svi tokovi dostizali su istorijski maksimum.

Građani su besni i pitaju se da li je urađeno sve što se moglo i da li je neko u sistemu zakazao? Obrenovčani kažu da nisu evakuisani na vreme.
- Za pet-šest sati svi ti potočići postali su bujice koje su nosile sve pred sobom.

Da li ste bili blagovremeno informisani od Hidrometeorološkog zavoda, koji je prvi u lancu?
- Da, dobijali smo najave o količini padavina.

Kako to izgleda? Pozovu vas telefonom ili kako?
- Postoje jasne zakonske procedure kako se to radi. Niko nikog ne zove. Postoje jasni načini komunikacije.

Dakle, nije bilo propusta na relaciji RHMZ, vi i krizni štabovi?
- Oni su davali najave, mi smo to slušali i postupali u skladu sa tim.

Kažete da niste odgovorni za Obrenovac. Da li su „Beograd vode“ i svi u lancu uradili sve što je bilo u njihovoj moći? Da li biste vi drugačije postupili?
- Uradili su sve što su mogli. Iz svih izjava nadležnih organa vidi se da su preduzimali mere koje je u tom trenutku zakon dozvoljavao.

Gradonačelnik Siniša Mali je napadan jer je posle sirena rekao da građani ostanu kod svojih kuća. Da li je trebalo da postupi drugačije?
- To je bila dobra odluka. Taj vodeni stampedo bio je jak, a voda je rasla brzo, kao cunami. Ako izađete na ulicu, uđete u auto, pa vam se auto pokvari, pa sudar, pa zakrčenje. To je kraj. Niko ne može da izađe iz grada. Zamislite da sve to, u isto vreme, za pet minuta, radi deset ili petnaest hiljada ljudi.
Pogledaj vesti o: Mlađan Dinkić

Nastavak na Press...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Press. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Press. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.