Solana pisao Dodiku i Tihiću

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 30.Maj.2009, 16:38   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Solana pisao Dodiku i Tihiću

BANJA LUKA - Visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Havijer Solana prošle sedmice uputio je pismo liderima tri vodeće stranke u BiH, SNSD Miloradu Dodiku, SDA Sulejmanu Tihiću i HDZ Draganu Čoviću, u kome im poručuje da proces pridruživanja EU zahteva enorman trud i vreme pre nego se stvarno postane članom evropske porodice.

"Članstvo u međunarodnim organizacijama nosi prava i obaveze, privilegije i odgovornosti. Zahteva napor i >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << konsenzualna prilagođavanja da bi se zadobilo poverenje postojećih članica kako bi one bile spremne pozdraviti nove članice", naveo je Solana u pismu liderima tri vodeće stranke u BiH, a koje je objavila SDA.

Rokovi su određeni

Solana je izrazio verovanje da bi BiH trebala biti deo evropske porodice.

"Kako sam jasno kazao tokom našega sastanka, vi ćete, da biste ovo postigli, trebati ubrzati i proširiti reformski proces. Podstičem vas da intenzivno surađujete sa visokim predstavnikom i specijalnim predstavnikom EU Valentinom Inckom i njegovom kancelarijom u poduzimanju preostalih koraka za rešavanje pitanja imovine", naveo je Solana.

On je podsetio da su vremenski rokovi po ovom pitanju određeni, kako od vlade u BiH tako i međunarodne zajednice.

"Upravni odbor Saveta za implementaciju mira će se ponovno sastati u Sarajevu 29-30. juna da ponovno oceni ostvareni napredak. Očekujem konkretne rezultate do tada pripremljen nacrt zakona u pogledu pitanja imovine, bio bi jasan znak opredeljenosti da se ovo pitanje reši", naveo je Solana.

On je cenio da je saradnja trojice lidera u BiH dokazala da se mogu dogovoriti i preuzeti odgovornost.

Solana: Ja računam na vas

"Zato vi predstavljate potencijalan budući motor za bolju BiH, zato i ja računam na vas. U duhu našeg prošlosedmičnog razgovora, ja takođe računam na vas i vašu političku viziju da održite obećanje i idete napred radeći na dugoročnim i opsežnijim reformama", napisao je Solana.

On podseća da su se dogovorili da, pored ostvarivanja 5+2, BiH treba jače državne strukture i efikasniji proces donošenja odluka kako bi postala funkcionalnija i uskladila se sa EU.

"Svi smo se na sastanku složili da će biti neophodne ustavne promene. Ja još jedanput iskazujem punu podršku domaćoj inicijativi i pristupu ovom pitanju korak po korak. Očekujem da održite svoje obećanje i razmislite o kojoj bi se vrsti promena moglo dogovoriti pre opštih izbora 2010., te da mi potom kažete na koji bismo vam mi način mogli pomoći", stoji u Solaninom pismu.

Solana kaže da će on održati svoje obećanje da vam na svaki mogući način pomognem da postignete rezultate.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.